Lefkoşa
G.Mağusa
Girne
İskele
Güzelyurt
 
 

 
KKTC Gazeteleri
Saat : 03:16
2 Eylül, 2015
Lefkoşa 23°C
değiştir
 
 
 
 

Kategoriler
Multimedia
Foto Galeri
Video Galeri
 

 
 

 sanalbasin.com üyesidir 

MALEZYA UÇAĞINDAN SİNYAL ALINDI

Uçakta bulunan yakınları için havalimanında bekliyorlar

MALEZYA UÇAĞINDAN SİNYAL ALINDI, Uçakta bulunan yakınları için havalimanında bekliyorlar
 Malezya Havayollarına ait MH 370 sefer sayılı yolcu uçağının hava trafik kontrol ekranlarından kaybolmasından 2 gün sonra uçağı arama çalışmaları sürüyor. Uçakta yakınları bulunanlar yetkililerden iyi haber duymak için havalimanında bekliyor.

227 yolcu ile 12 kişilik mürettebatıyla kayıp olan Malezya uçağından ilk kez sinyal alındı. Yetkililer, hava aracının kaybolmadan önceki güzergahına geri dönüp Çin`in başkenti Pekin`e doğru yönelmiş olabileceğini açıkladı.

Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri yetkilisi Rodzali Daud, "Radardan gelen sinyalle, uçağa ulaşma ihtimalimiz gündeme geldi" dedi.

Malezyalı kurtarma ekiplerinin uçaktakilere ulaşma çabası sürüyor.

Cuma gecesi kaybolan Malezya uçağıyla ilgili saldırı şüphesi gündemdeydi. İki yolcunun uçağa çalıntı pasaportla bindiği ortaya çıkmıştı. Güney Çin Denizi`nde büyük yağ tabakaları tespit edilen bölgede ise henüz enkaza rastlanmadı.

Vietnam Hava Kuvvetleri`nin, Güney Çin Denizi üzerinde 15 kilometrelik iki büyük yağ tabakası saptaması üzerine arama çalışmaları genişletildi. Vietnamlı yetkililer uçaktan son sinyalin ülkenin güneybatısındaki Tao Chu Adası yakınlarında alındığını açıklamıştı.

Arama çalışmalarına Malezya, Çin ve Vietnam`ın yanı sıra Filipinler ve Singapur`dan da ekipler katılıyor. ABD`nin de bölgeye bir arama uçağı göndereceği açıklanmıştı.

Dört şüpheli yolcu

Olayla ilgili saldırı şüphesi de gündemde. İki yolcunun uçağa çalıntı pasaportla bindiği belirlendi. Uçak listesinde adı bulunan İtalyan ve Avusturyalı iki turistin uçakta olmadığı, pasaportlarını iki yıl önce Tayland`da çaldırdıkları ortaya çıktı. Malezyalı yetkililer iki kişinin daha uçağa sahte pasaportla binmiş olabileceğini söyledi.

Malezya Ulaştırma ve Savunma Bakanı, tüm uçak listesinin mercek altına alındığını belirtti. Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI da araştırmaya destek veriyor.

Malezya Hava Yolları`na ait yolcu uçağı cuma gecesi Kuala Lumpur`dan havalandıktan iki saat sonra radardan kaybolmuştu. Çin`in başkenti Pekin`e giden uçakta 14 farklı ülkeden 227 yolcu bulunuyordu.