20.9 C
Lefkoşa
27 Ekim 2020 Salı

2020 KKTC CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM ANKETİ

GENEL DEĞERLENDİRME

ERSİN TATAR:

UBP Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar’ın, Kıbrıs konusundaki tutarlı duruşu dikkat çekmektedir. Halk, Sayın Tatar’ın ‘iki devlet’  yönündeki açıklamalarını desteklemektedir.
Bu nedenle Tatar, Kıbrıs Türk halkının dünyada hak ve menfaatlerini savunan bir lider profili ile öne çıkmaktadır. Halk, Federasyon görüşmelerinin çöktüğünü ifade ederken Tatar’ın, ‘iki devletli çözüm’ vurgusu yapmasını desteklemektedir.

KKTC halkı, Başbakan Ersin Tatar’ın Türkiye ile iyi ilişkilerini karar verirken önemsemektedir. Tüm anket sonuçlarında halkın Türkiye ile iyi ilişkilere önem veren ezici çoğunluğu çıkmaktadır.
Pandemi sürecinde bir ara vaka sayılarının artması belirli sıkıntılara yol açmasına rağmen halkın önemli bir kesimi UBP ve Başbakan Tatar’ın bu konuda doğruları yapmaktan kaçınmadıklarına güveniyor ve ayrıca Türkiye ile işbirliği yapılarak sorunun daha az problemle atlatılacağını düşünüyor.
Türkiye’nin Ersin Tatar ve UBP ile uyumlu çalışması sonucu Lefkoşa’da 100 yataklı bir Acil Yardım Hastanesi’nin yapımına başlaması da halk arasında UBP ve Ersin Tatar lehine bir hava yarattı.
Çok enteresan bir konu daha var: KKTC halkı Tatar’ı samimi, içten, lider olma yolunda hızla ilerleyen, kendisinden biri olarak görüyor ve sıcak buluyor. Bunun yanında UBP’de yaşanan seçimi kazanmaya yönelik kenetlenme de Tatar’ı daha da güçlendirmektedir.
Anketlerimiz ve sahadaki saptamalarımız göstermektedir ki Sayın Ersin Tatar ilk turu birinci sırada geçerek ikinci tura kalacak ve ikinci turda seçimi kazanacaktır.

MUSTAFA AKINCI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, seçim kampanyasını Türkiye karşıtlığı üzerine kurması halkın önemli bir kesimi tarafından yanlış bulunmaktadır.
Halkın önemli bir kesimi Türkiye ile iyi ilişkilerin bozulmasının Kıbrıs Türk Halkına her bakımdan zarar vereceğini söylemektedir.
Halk Sayın Akıncı ile Türkiye’nin Kıbrıs konusunda farklı hedefleri olmasını sorgulamaktadır.
Kıbrıs Türk Halkı’nın büyük çoğunluğunun, garantörlükten yana olması, federasyon aleyhine bir tutum takınması Sayın Akıncı’nın ise hem Türkiye hem de halkın genelinin aksine hala federasyona sarılması kendisine pahalıya mal olacağa benziyor.

Bir de halkın yine önemli bir bölümü Sayın Akıncı’nın 5 yıllık sürede Kıbrıs konusunu halledemeyip yeni bir süre istemesini de kabul edilebilir bulmamaktadır. Sayın Akıncı’nın beş yıl içinde halkla yeterince kaynaşamaması da kendisi aleyhine önemli bir noktadır. İkinci tura kalması muhtemel olan Akıncı, seçimi kaybedecektir.

TUFAN ERHÜRMAN

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın en büyük başarısız Başbakanlık dönemji ve partisidir.
Hala CTP’nin önemli bir bölümü Mustafa Akıncı’nın federasyona sarılmasını ve Türkiye karşıtlığını desteklemektedir. Sayın Erhürman’ın kendisinin fazla seçime asılır görünmemesi de partisi ve kendisi açısından bir handikap oluşturmaktadır. KKTC halkı, CTP’nin pandemi sürecinde gösterdiği tutumu da desteklememektedir. Şu anki mevcut hükümetten önce Başbakan olan Erhürman’ın eleştirileri, ‘Başbakan olduğu zaman neden bunları yapmadı’ şeklinde karşılık bulmaktadır.

Net ifade ediyorum; Sayın Tufan Erhürman’ın, ikinci tura kalma şansı yoktur.

KUDRET ÖZERSAY

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın Toparlanıyoruz Hareketi’nden sonra çizdiği zikzaklar ve iki hükümet döneminde ortakları ile yaşadıkları büyük hayal kırıklığına neden olmuştur. Halkın önemli bir bölümü Sayın Özersay’ı samimi bulmuyor.
Özersay’ın,  sürekli “ ben bilirim , ben yaparım havasında dolaşması,  HP dışındaki partilileri yok sayması birçok kesimde ciddi  tepki  yaratmaktadır.
Sayın Özersay ve ekibi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sadece HP’nin tabanından oy almanın yetmeyeceğini dahi görememiştir. Özersay’ın, Kapalı Maraş’ın açılma sürecindeki tavrı da engelleyici olarak görülmektedir.
Özersay’ın, ikinci tura kalma şansı hiç yoktur. Özersay ve ekibi, halkın kendilerine sunduğu şansı, tahrip etmiş ve bitirmiştir.
Kudret Özersay’ın siyasi geleceğinin ne olacağı, hükümette kalıp kalamayacağı ikinci tur için kendisi ve partisinin alacağı tavra göre belli olacaktır.

 

SERDAR DENKTAŞ

DP Milletvekili Serdar Denktaş’ın, söylediği şarkılar ve kliplerle gündeme geldiğini görüyoruz. Kıbrıs konusunda ve ülkenin kalkınması konusunda bir görüşü ortaya net olarak koymamaktadır.
Son dönemde, Sayın Akıncı’nın izlediği ‘Türkiye karşıtlığı’na da destek veren açıklamalar yapan Denktaş’ın partisi tarafından da önemli ölçüde desteklenmeyeceği görülmektedir.
DP içindeki bir kesim Serdar Denktaş’ın bireysel tutumu yüzünden UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin kurulamadığını söylüyor.

İkinci tura kalma şansı olmayan Denktaş’ın, bu seçim sonrasında siyasi hayatına da son vereceği halk arasında dillendirilmektedir.

DP tabanının, bir kısmının daha birinci turda diğer kesiminin de çok büyük oranda ikinci turda Başbakan Tatar’ı destekleyeceği anketlerde görülmektedir.

ERHAN ARIKLI

Erhan Arıklı bu seçimden en fazla yara alacak politikacı olacaktır.
Partisi içinde zaten pek de güçlü olmayan Arıklı, seçim başarısızlığı sonrası daha da güç kaybedecektir.
KKTC halkı Sayın Arıklı’nın zoraki aday olduğunu görmektedir.
Arıklı ikinci tura kalamayacak, partisi de büyük oranda ikinci turda Başbakan Tatar’ı destekleyecektir.

 

Ana Sayfa GÜNDEM 2020 KKTC CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM ANKETİ

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Barcelona Başkan Bartomeu istifa kararı aldı

Barcelona'da sular durulmuyor. Lionel Messi krizinin ardından eleştirilerin odağında yer alan bordo mavili kulübün başkan Josep Maria Bartomeu istifa etti. İspanyol devinde sezon başında yaşanan...