27 Haziran 2018 Çarşamba, 14:14

25. İstanbul Caz Festivali Başlıyor

Bu yıl 25’incisi düzenlenen İstanbul Caz Festivali, 17 Temmuz’a kadar 50’nin üzerinde konser verilecek.İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği (İKSV) İstanbul Caz Festivali’nin bu yıl 25’incisi düzenleniyor.

“25. Yılda Nesiller Boyu Türkiye Cazı” adlı açılış konseri Zorlu PSM Ana Tiyatro’da verildi.

Konserden önce, festivalin 2002 yılından bugüne caz üstatlarına verdiği Yaşam Boyu Başarı Ödülü, bu yılki sahiplerine takdim edildi.

Kontrbasçı Nezih Yeşilnil, piyanist ve yorumcu Şevket Uğurluer ve “Balarısı Ahmet” olarak bilinen ağız armonikası sanatçısı Ahmet Faik Şener, ödüllerini İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’in elinden aldı.

aner, törende yaptığı konuşmada, ilk yıldan bu yana çok güzel festivaller hazırladıklarını söyledi.

İstanbul Caz Festivali’nin uzun bir seyahat olduğunu belirten Taner, “25’ten sonra bu 50’ye kadar gidecek. İstanbul Caz Festvali ile iki kuşak büyüdü, daha çok kuşaklar büyüyecek. Bu müzikler, janrlar, disiplinler zenginleşecek, çok çeşitli gruplar gelecek” dedi.

Türkiye’de caz tarihi

Taner, her yıl büyük bir özveriyle hazırladıkları festival kapsamında gençlere kapı açmaya devam edeceklerini söyledi.

Festival Direktörü Pelin Opcini caz müziğinin doğallığının, canlılığının ve kucaklayıcılığının festival tarafından içselleştirildiğini anlattı.

Farklı ülke ve geleneklerden gelen sanatçıların festival kapsamında sahne aldığından bahseden Opcin, “İzleyicileri cazın yeni ufuklarını keşfetmeye teşvik etmek, şehrin farklı mekanlarını cazla başka bir şekilde tecrübe etmemizi sağlamak, bu müziğin coşkusunu kentin belki hiçbir zaman akla gelmeyecek alanlarına taşımak gibi gayelerimiz oldu hep” dedi.

Ödül töreninin ardından başlayan konserde, festivalin 25 yılına ışık tutan, Türkiye caz sahnesinin en önemli solist ve toplulukları performans sergiledi.

Hülya Tunçağ ve Yekta Kopan’ın, yer yer Türkiye’de caz tarihini anlattığı konserde sanatçılar, Kamil Özler şefliğindeki TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası eşliğinde çeşitli yapıtlardan oluşan bir repertuvarı cazseverler için seslendirdi.

17 Temmuz’a kadar 50’nin üzerinde konser

Konserde Ali Perret, Ateş Tezer, Ayşe Gencer, Ayşegül Yeşilnil, Ayşe Tütüncü, Deniz Dündar, Emin Fındıkoğlu, Kerem Görsev, İlham Gencer, Neşet Ruacan, Nezih Yeşilnil, Nilüfer Verdi, Okay Temiz, Önder Focan, Sibel Köse, Şenova Ülker, Tuna Ötenel, Volkan Hürsever ve Yahya Dai gibi usta isimler sahne aldı.

Cazın farklı türlerinin sergilendiği konserin, ilerleyen yıllarda gelenekselleşecek özel projelere öncülük etmesi planlanıyor.

25. İstanbul Caz Festivali’nde, 17 Temmuz’a kadar 27 mekanda, 250’yi aşkın yerli ve yabancı sanatçının ağırlanacağı 50’nin üzerinde konser gerçekleştirilecek.

Festivalde, Nick Cave, Robert Plant, Benjamin Clementine, Melody Gardot, Caro Emerald, Dave Holland, Zakir Hussain gibi efsane isimler ve “BADBADNOTGOOD”, “R+R=Now”, Avishai Cohen ve Omar Sosa gibi merakla beklenen müzisyenler müzikseverlerle buluşacak.

 

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz