20.8 C
Lefkoşa
19 Nisan 2021 Pazartesi

30 bin yaban hayvanı rehabilite edilerek doğaya bırakıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2012’den bu yana 30 bin civarında yaban hayvanının rehabilite edilerek doğaya bırakıldığını belirterek, “Hayvanlarımızı korumaya, onlara daha çok özen göstermeye dikkat çekmek istiyoruz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedeniyle tedavileri tamamlanan ve biyolojik çeşitliliği desteklemek amacıyla üretimi yapılan keklik, sülün, şahin, doğan, çakal, sincap gibi yaban hayvanlarını Çamlıdere Çamkoru Tabiat Parkı’nda doğaya bıraktı.

Pakdemirli, daha sonra yaptığı konuşmada, hayvan bakımevlerine yüzde 40 destek verdiklerini ifade ederek, “Bu kapsamda bugüne kadar da 70 yerel yönetim içinde kabaca 36 milyon lira destek verdik. Bunu da bugünkü değerlere çekecek olursak kabaca 100 milyon lira civarında bir desteğimiz oldu” ifadesini kullandı.

Pakdemirli, kısırlaştırma çalışmaları kapsamında belediyelere hayvan başına 65 lira destek sağladıklarını dile getirerek, “Bugüne kadar bu alanda da 16 milyon lira civarında bir destek var. Bunu da bugünkü değerlere çekecek olursak en az 3 misli sayılabilecek derecede desteğimiz var” diye konuştu.

“Türkiye’de yaban hayatında 3 bin civarında fotokapan var”

Bakan Pakdemirli, 2012’den bugüne kadar da 30 bin civarında hayvanın tedavi ve rehabilite edilerek doğaya bırakıldığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Türkiye’de yaban hayatında 3 bin civarında fotokapan var. Bunları izliyoruz ve bu fotokapanlarla ilgili de sürekli olarak yatırım yapıyor, gelişen yeni teknolojileri takip ediyoruz. Eskiden bunlardan canlı yayın almak mümkün değilken şimdi yeni teknolojiler sayesinde canlı olarak da görüntü almak söz konusu olabiliyor. Bunların kaçak avcılardan korunma ve yaban hayatını koruma stratejilerini belirleme açısından bize çok büyük faydası oluyor.”

TRT Haber

Ana Sayfa YAŞAM 30 bin yaban hayvanı rehabilite edilerek doğaya bırakıldı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER 18 NİSAN 2021 PAZAR

18 Nisan akşamından 19 Nisan sabahına kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti...