18 C
Lefkoşa
19 Ekim 2021 Salı

489 ittifakla 129 dokunma

15 GÜNDE MAHKEMEYE

Teklif yasalaşırsa, Anayasa’nın ‘Suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis’in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz’ hükmü, yürürlüğe girdiği tarihteki dosyalara uygulanmayacak. Tüm dosyalar, 15 gün içerisinde mahkemelere gönderilecek. 567 dosyada 4 partiden 129 milletvekili yargılanacak. Mahkemelerin suçun ağırlığına göre parti liderlerini ve milletvekillerini tutuklama olasılığı da bulunuyor. Bu konuda ayrıca bir Meclis kararına gerek olmayacak.

Yargılanacak milletvekillerinin 51’i CHP’li, 45’i HDP’li, 25’i AK Parti’li ve 7’si MHP’li. Fezlekesi olmayan tek parti lideri ise Başbakan Ahmet Davutoğlu. İktidarın takvimi kesintisiz işlerse teklif, gelecek hafta Anayasa Komisyonu’nda kabul edildikten Genel Kurul’da görüşülecek ve gizli oylama yapılacak. Teklif bu ay yasalaşırsa 129 vekili yargılanmasına mayısta başlanabilecek.

CHP: FİREMİZ OLMAZ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Bu konuda tavrı en tutarlı olan biziz” dedi ve özetle şunları söyledi: “Hakkında en fazla dosya olanlardan biri genel başkanımızken ve kurumsal, geleneksel tavrımız ortadayken ‘Hayır’ denmesinin mümkün olmadığını düşünüyoruz. Ama grup kararı alınamadığı için bizim ‘Firemiz olmaz’ dememiz bile Anayasa’ya aykırı.”

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise “Ne olursa olsun, hangi meseleyle bunların üstü örtülmek isteniyorsa istensin, terör örgütüne yardım, yataklık yapanlarla ilgili bu fezlekelerin ivedilikle yargı tarafından sonuçlandırılmasını temin etmeye dolaylı da olsa yarayacak, Anayasa’da geçici değişiklik teklifi önerisine olumlu bakıyoruz ve destekliyoruz” dedi.

Ana Sayfa Genel 489 ittifakla 129 dokunma

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 17 EKİM 2021 PAZAR

Son 24 saatte yapılan test sayısı 14.224 olup, 70'i yerel 96 pozitif vakaya rastlanmış, 58 kişi taburcu edilmiştir. 10 yurt dışından ülkemize gelmiştir. 16 kişi daha...