20.8 C
Lefkoşa
19 Nisan 2021 Pazartesi

Okumuş’a Genel Anestezi Değil, Lokal Anestezi Yapıldı

Mağusa’da, 18 Nisan 2017’de eşi Burcu Okumuş’u sokak ortasında bıçaklayarak öldüren Özgür Okumuş’un, Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen yargı süreci devam ediyor. Özgür Okumuş’un polise verdiği ifadenin gönüllü olmadığı, söylemediği beyanlar içerdiği ve  narkoz etkisi altında olduğu gerekçesi ile sağlık durumunun ifade vermeye uygun olmadığı iddiası ile avukat İbrahim Demirtaş’ın ifadenin mahkemeye emare olarak sunulmasına itiraz etmesinin ardından duruşma içinde duruşma açılan davanın dünkü oturumunda İddia Makamı tarafından 4 tanık dinlendi.

Tanıklar arasında yer alan ve sanık Özgür Okumuş’un tedavi sürecini takip eden Dr. Cemal Cevheroğlu avukat Demirtaş’ın iddialarını açıklığa kavuşturdu. 18 Nisan’da işlediği cinayetin ardından kendisini de bıçaklayarak yaralayan sanık Özgür Okumuş’un acil serviste yapılan müdahalesinin ardından Nöroloji Servisi’nde tedavi altına alınan Okumuş’un servise alındığı sırada bilincinin açık, koopere ve iletişim kurabilir durumda olduğunu belirten Dr. Cevheroğlu sanık Özgür Okumuş’un yarasına takılan torex tüpün bölgesel anastezi ile uygulandığını ve tedavi amacı ile Okumuş’a verilen ilaçların narkoz içeren, uyutucu, uyuşturucu nitelikte olmadığını açıkladı. Duruşma içinde duruşma yapılan cinayet duruşması dava, yeni tanıkların dinlenmesine olanak sağlanması için 17 Kasım’a ertelendi.

Avukat Demirtaş, sanık Özgür Okumuş’un bilincinin kapalı olduğunu iddia etti

İddia Makamı adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, dün devam eden duruşma içindeki duruşmada Polis Müfettişi Erkan Yahat’ı, Mağusa Devlet Hastanesi Hastane Amiri Mustafa Yaver’i, Genel Cerrah Uzmanı Cemal Cevheroğlu ve Acil Servis Pratisyen Hekim Hasan Oktay Önen’i tanık olarak dinletti.

Mahkemede cinayetin işlendiği gün olay yerini ziyaret edip sanık Özgür Okumuş ile Burcu Okumuş’un Mağusa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldıklarını öğrenmesi üzerine hastaneye gittiğini anlatan Yahat, tahkikat subayı Serkan Bulak’ın sanık Özgür Okumuş’un ifadesini aldığı sırada Okumuş’un tedavi gördüğü Nöroloji Servisi 4 numaralı odada bulunduğunu söyledi. Sanığın “Beni aldattığı için yaptım. Ben onu okutmak için Kıbrıs’a getirdim o beni aldattı” diyerek gönüllü ifade verdiğini belirten Yahat, Avukat İbrahim Demirtaş tarafından çapraz sorguya tutuldu.

Sanık Özgür Okumuş’un ifadesinin alındığı sırada kolunda serum olduğunu ve şuurunun kapalı olduğunu iddia eden Demirtaş, sanığın ifade sırasında ağrıları olduğunu belirterek ifadenin ağrı şoku altında alındığını iddia etti. Demirtaş iddiaların reddeden Polis Müfettişi Erkan Yahat ise sanık Özgür Okumuş’un ifadesinin sağlık durumu ile ilgili doktordan onay alınarak alındığını, sanığın bilincinin açık ve konuşulanları anlar durumda olduğunu hatta ifadenin başında T.C. nüfus cüzdanı numarasını ezbere söylediğini belirtti.

Cevheroğlu: ‘‘Okumuş’a, genel anestezi değil; lokal anestezi yapıldı’’

Mahkemede dinlenen ikinci tanık Mağusa Devlet Hastanesi Amiri Mustafa Yaver, mahkemeye, sanık Özgür Okumuş’a ait müşahede dosyasını mahkemeye emare sundu. Yaver’in ardından ise sanık Özgür Okumuş’un tedavi sürecinin takibini yapan Dr. Cemal Cevheroğlu İddia Makamı’nın tanığı oldu. Dr. Cevheroğlu, sanık Özgür Okumuş hakkında kendi tarafından hazırlanan ve Okumuş’un sağlık durumlarını bildiren raporları mahkemeye emare sundu. Cevheroğlu raporlarda sanığın genel sağlık durumunun iyi, bilincinin açık olduğunun belirtildiğini kaydederken, sanık Özgür Okumuş’un Nöroloji Servisi’ne tedavi maksatlı yatırıldığı zaman da bilincinin açık, koopere ve iletişim kurabilecek durumda olduğunu kaydetti.

Tanık doktor Cevheroğlu, mahkemede sunduğu ifadesinde ayrıca Özgür Okumuş’a verilen ilaçların narkoz etkisi bulunmadığını, uyutucu ve uyuşturucu nitelikte olmadığını belirtti. Dr. Cevheroğlu, sanığın yarasına takılan torex tüpünün genel anestezi ile değil; bölgesel anestezi ile yapıldığını da mahkemede belirtti. Avukat Demirtaş, Dr. Cevheroğlu’na yaptığı çapraz sorgusunda bu tür vakalarda bilinç bulanıklığı ve ağrı şoku nedeni ile gelgitler yaşadığını iddia ederken; Dr. Cevheroğlu’nun bilinç bulanıklığı yaşanmasının mantıksız olduğunu, Okumuş’un kafa travması geçirmediğini, bıçakla yaralanmasının yapılan ilk yardım müdahalesi ve müşahede süresi atlatıldıktan sonra bilinç kaybına neden olmadığını belirtti.

Dr. Önen: ‘‘Hastaneye ilk geldiğinde bilinci bulanıktı, müdahale ile bilinci açıldı’’

İddia Makamı tarafından mahkemede tanık olarak dinlenen ve olay günü Acil Servis’te Özgür Okumuş’a ilk müdahaleyi yapan Pratisyen Dr. Hasan Oktay Önen, Okumuş ile ilgili, kendisi tarafından hazırlanan raporu mahkemeye emare sundu. Önen mahkemeye sunduğu ifadesinde, Özgür Okumuş’un ilk muayenesinde bilincinin bulanık olduğunu, çekilen akciğer filminde akciğer zarının patlayıp sol akciğerin söndüğünün görülmesi üzerine anestezi müdahalesi ile torex tüpünün takıldığını söyledi. Sanık Okumuş’un hastaneye girişte gözlerinin kapalı, talimatlara ve sorulan sorulara cevap vermediğini belirten Önen, yapılan müdahalenin ardından Okumuş’un gözlerinin açıldığını ve servise alınırken bilincinin yerinde olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Postası

Ana Sayfa Genel Okumuş'a Genel Anestezi Değil, Lokal Anestezi Yapıldı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

GÜNEY KIBRIS KOVİD-19 GENEL DURUM / 18 NİSAN 2021 PAZAR

Üç ölüm ve 800'den fazla yeni koronavirüs vakası Rum kesiminde 59 bin 42 test yapıldı, 852 vakaya rastlandı, 3 kişi hayatını kaybetti! Güney Kıbrıs'ta son 24...

Polisiye Olaylar