8 C
Lefkoşa
27 Ocak 2021 Çarşamba

ABD 10 bin Suriyeli mülteci hedefini tutturduğunu açıkladı

 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, 10 bininci Suriyeli mültecinin dün itibarıyla ülkeye giriş yaptığını bildirdi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Rice, ABD Başkanı Barack Obama’nın 1 Ekim’de başlayan mali yıl içinde ülkeye alınacak Suriyeli mülteci sayısının artırılması talimatı verdiğini ve 10 bin sayısının hedef olarak koyulduğunu hatırlatarak, “Bugün bu hedefi bir ay öncesinde tutturduğumuzu açıklamaktan memnuniyet duyuyorum.” ifadesini kullandı.

Rice, yeni bir yıl içinde ABD’nin Myanmar, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, El Salvador, Irak, Ukrayna ve Somali başta olmak üzere 85 bin mülteci kabul etmeyi planladığını belirtti.

Obama yönetiminin ülkeye kabul edilecek Suriyeli mültecilerin sayısını artırması özellikle muhafazakar Cumhuriyetçi kesimlerin tepkisini çekiyordu. Yönetim, bu tepkilere karşılık mültecilerin çok sıkı bir taramadan sonra kabul edileceğini açıklamıştı.

ABD’ye mülteci olarak gitmek üzere başvuru yapan kişiler kendi ülkelerinde ya da ABD dışında bulundukları ülkelerde taramadan geçiriliyor. Başvuruları kabul edildiğinde mülteciler ABD’ye geliyor ve ABD Mülteci Yerleştirme Ofisi ile çalışan kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından ülkenin çeşitli yerlerine yerleştiriliyor.

Ana Sayfa DÜNYA ABD 10 bin Suriyeli mülteci hedefini tutturduğunu açıkladı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

TC GAZETE MANŞETLERİ 27 OCAK 2021 ÇARŞAMBA

Türkiye'de gazeteler neler yazdı? Manşetler ve detaylar neler? Gazetelerin spor sayfalarındaki detaylar ve dahası haberimizin detaylarında. ...