Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.12 Temmuz 2018 Perşembe, 14:02

ABD NATO’dan çekilecek mi?

ABD Başkanı Trump, NATO’dan ayrılacak mısınız sorusuna, ” Sanırım bunu yapabilirim ama buna gerek yok.ABD Başkanı Donald Trump, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO Zirvesi’nde kameraların karşısına geçti.

Donald Trump gazetecilerden gelen NATO’dan ayrılacak mısınız sorusuna, “Sanırım bunu yapabilirim ama buna gerek yok. İki gün önce çok sert konuştum ama bugün NATO çok daha güçlü. Diğer ülkeler katkı vermezse memnun olmayız. ABD’ye adil davranılmıyordu ama bu değişti. NATO’ya inanıyorum” yanıtını verdi.

ABD Başkanı’nın konuşmasından satır başları; Diğer ülkeler NATO harcamalarını arttırmayı kabul etti. NATO’nun yükünün yüzde 90’ını ABD’de çekiyordu. ABD’nin NATO’ya olan bağlılığı halen çok güçlü. Rusya’yla anlaşabileceğimizi düşünüyorum. Almanya savunma harcamalarını arttıroyor artık Rusya’dan gelen boru hattını ne yapacağımızı çözmek zorundayız.

Gelecek hafta AB’yle ticaret hakkında konuşmak için toplanacağız. NATO ülkeleri savunma harcamalarını yüzde 2’ye yükseltmeyi kabul etti. Bu rakama ulaştıktan sonra daha da yukarısını konuşabiliriz. Yüzde 4’ün uygun olduğunu düşünüyorum.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz