9.1 C
Lefkoşa
6 Aralık 2021 Pazartesi
spot_img
spot_img
spot_img

AB’den yine “Endişeliyiz” açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Türkiye’yi parlamenter demokrasiye, insan haklarına, hukukun egemenliğine, temel özgürlüklere ve herkes için adil yargılanmayı korumaya, aynı zamanda aday ülke olarak taahhütlerine riayet etmeye çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mogherini, yaptığı yazılı açıklamada, AB ve üye ülkelerin, Türkiye’de en son yaşanan gelişmeleri “ciddi endişeyle” takip ettiğini belirtti.

İdam cezasını geri getirecek bir tasarının meclise sunulmasına dönük yapılan değerlendirmelerden duyulan endişeye yer verilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Sosyal medya dahil ifade özgürlüğüne getirilen sürekli kısıtlamalar, daha fazla medya kuruluşunun kapatılması, Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni ve çalışanları dahil gazetecilere dönük gözaltı kararları, son olarak Türkiye’nin ikinci en büyük muhalefet partisi olan HDP’nin eş başkanlarının ve bazı HDP’li milletvekillerinin tutuklanması, Türkiye’deki hukukun üstünlüğü ve insan hakları ile temel özgürlükleri zayıflatan ve Türkiye’de parlamenter demokrasiyi zarara uğratan aşırı derecede endişe verici gelişmelerdir. Bu gelişmeler aynı zamanda Güneydoğu’da tansiyonu artırıyor ve Türk toplumunu genel olarak kutuplaştırıyor.”

AB ve üye ülkelerin Diyarbakır’da düzenlenen terör saldırılarını şiddetle kınadığı, mağdurlar ve aileleriyle dayanışma içinde olduğu kaydedilen açıklamada, “AB ve üye ülkeler, tüm şiddet ve terörist saldırıların durması ve silahların bırakılması gerektiğine güçlü bir şekilde inanıyor. AB ve üye devletler, terörle mücadelede Türkiye’nin yanında.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, AB ve üye devletlerin terör örgütü olarak kabul ettikleri PKK’ya karşı eylemleri meşru gördüğü belirtilerek “Ancak bu, demokrasinin temel ilkeleri, orantılılık ve insan haklarına tam saygılı şekilde olmalı.” ifadesine yer verildi.

Türkiye’nin demokrasisi ve bölgenin istikrarı için güvenilir siyasi sürece ve gerçek siyasi diyaloğa dönülmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının endişe kaynağı olduğu yönündeki açıklamalar hatırlatılarak “Dokunulmazlıkların kaldırılması kararı her durumun kendi esasına göre, şeffaf kriterlerle ve siyasi mülahazalar konu olmadan alınmalı” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, AB ve üye ülkelerin 15 Temmuz darbe girişimini kınadığı ancak Türkiye’nin orantılı eylemlerde bulunmasına ihtiyaç olduğu ifade edilerek şunlar kaydedildi:

“Türkiye’yi parlamenter demokrasiye, insan haklarına, hukukun egemenliğine, temel özgürlüklere ve herkes için adil yargılanmayı korumaya, aynı zamanda aday ülke olarak taahhütlerine riayet etmeye çağırıyoruz. Bu bağlamda, AB ve üye ülkeler durumu yakından takip etmeye ve değerlendirmeye devam edecek, Türkiye’yle belirlenmiş çerçevelerde tüm seviyelerde siyasi diyaloğu sürdürecek.”

Ana SayfaDÜNYAAB'den yine "Endişeliyiz" açıklaması
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

NORVEÇ’TE TOPLU NOEL YEMEĞİNE KATILAN 120 KİŞİDE OMİCRON VARYANTINA RASTLANDI

Norveç'in başkenti Oslo'da bulunan bir restoranda toplu Noel yemeğine katılan 120 kişide yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantına rastlandığı bildirildi. Stockholm Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü, Oslo'daki...
spot_img
spot_img
spot_img