Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.20 Mayıs 2019 Pazartesi, 16:37

ABD’li teknoloji şirketleri Huawei’ye sırtını dönüyor!

Google’ın, Huawei kullanıcılarının Android işletim sistemine olan erişimini askıya almasının ardından, ABD’li diğer şirketler de bir bir Huawei’yle olan ilişkilerini askıya aldıklarını açıklıyor.Çinli teknoloji devi Huawei’nin ABD hükümeti tarafından kara listeye alınmasının ardından, Google, Huawei kullanıcılarının Android işletim sistemine olan erişimini askıya almıştı. Google’ın ardından ABD’li diğer şirketler de bir bir Huawei’yle olan ilişkilerini askıya aldıklarını açıklıyor.

Google’ın ardından Intel, Broadcom, Qualcomm ve Xilinx gibi ABD’li dev teknoloji şirketleri, Huawei’yle olan ilişkilerini askıya aldıklarını ve ürün tedariki sağlamayacaklarını açıkladı.

Google öncülüğünde alınan bu karardan Huawei kadar Android’in de olumsuz etkileneceğine kesin gözüyle bakılıyor. ABD’nin Huawei ile ilgili kararının diğer Çinli telefon üreticilerine sıçraması durumundaysa, akıllı telefon pazarında tüm dengelerin değişmesi söz konusu olabilir. Çünkü, dünya genelindeki en büyük 10 akıllı telefon üreticisinden 7’si Çinli ve bunların hepsi de Android cihazlar üretiyor.

Pazarda Çinli markaların pazardaki varlıklarını sürdürebilmeleri için Android’e ve diğer tedarik ürünlere alternatif olarak kendi işletim sistemlerini geliştirip, kendi platformlarında çalışan telefonları üretmeye yönelecekleri yorumları da yapılıyor.

Çinli diğer üreticilerle de Android kısıtlamasına gidilirse, Google’ın mobil pazarda elinde sadece Güney Koreli Samsung kalmış olacak.

ABD hükümeti perşembe günü telekom ekipmanlarını dış ticaret yasağı listesine eklemiş, yabancı rakiplerin teknolojileri ve servislerinin engellenmesi kapsamında “Ulusal ekonomik acil durum” ilan edilmişti.

Akıllı telefon pazarında son durum

Pazar araştırma kuruluşu IDC’nin verilerine göre 2018 yılında dünya genelinde toplam 1.4 milyar adet telefon satıldı. Bunların 292 milyonu Samsung, 209 milyonu Apple, 206 milyonu ise Huawei markalı cihazlar oluşturdu.

Pazar geneline bakıldığında Huawei’nin yüzde 14.7’lik bir payı bulunuyor. 2019 yılının ilk çeyrek rakamlarına bakıldığında ise pazar genelinde satılan toplam 311 milyon adetlik telefonun, 72 milyonu Samsung, 59 milyonu Huawei ve 36 milyonu ise Apple’dan geldi. Çinli Huawei’nin küresel pazardaki payı da yüzde 19’a ulaştı.

Android pazarda, Huawei’nin ardından, diğer Çinli üreticiler Xiaomi, Vivo ve Oppo da önemli oyuncular arasında. Bu 4 büyük Çinli telefon üreticisinin bu yılın ilk 3 ayında sattığı cihazların toplam Android pazarındaki payı yüzde 47’yi aşıyor.

– ABD Çin ticaret savaşı birinci yılı geride bıraktı

ABD ile Çin arasındaki “ticaret savaşı” bir yılı geride bıraktı. Çinli ve ABD’li yetkililerin karşılıklı temaslarında bugüne kadar bir sonuç alınamamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump Twitter’dan yaptığı açıklamada, Çin heyeti ile yapılan görüşmelerde çok az ilerleme kaydedilmesini gerekçe göstererek, 200 milyar dolarlık Çin ürünlerine yüzde 10 olarak uygulanan gümrük vergisini yüzde 25’e yükselttiğini duyurmuştu.

Çin Ticaret Bakanlığı, 11 Mayıs’ta 200 milyar dolar tutarındaki Çin mallarına uygulanan tarifenin yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkmasına tepki göstererek, “Bundan derin üzüntü duyuyoruz. Gerekli karşı önlemleri almak zorunda kalacağız.” açıklamasını yapmıştı.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz