28 Haziran 2015 Pazar, 10:50

Afrodizyak etkili besinler

Bu besinler cinsel hayatınızı canlandıracak!Monotonlaşan cinsel hayatınıza renk katmak ister misiniz? Afrodizyak etkili besinlerle seks hayatınız canlanacak. Uzman Diyetisyen Turgay Köse, afrodizyak etkili besinleri sıraladı.
cinsellik
Cinsellik de nefes almak, su içmek ve beslenmek gibi insan yaşamının doğal bir parçasıdır. İnsan cinselliğini doğadaki diğer canlılardan ayıran, onu en güzel şekilde yaşayabilme bilincidir. Ne yazık ki toplumun tarih boyunca koyduğu kurallar, yasaklar ve tabular arasında sıkışıp kalmış günümüz insanı, cinsellikle ilgili sıkıntılarını, merakını çoğu kez gizlemek durumunda kalmaktadır. Oysa çocukluktan başlayan cinselliğin sağlıklı bir şekilde yaşanması bir gerekliliktir. Peki, beslenmenin bu gereklilikteki yeri nedir?
Bazı besinlerin karın doyurmanın yanında afrodizyak etkisi bulunduğunu belirten uzmanlar, ruhu ve libidoyu besleyen bazı sebze, meyve, bitki ve besinlerin bulunduğunu bildirmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre, afrodizyak etki yaratan ve cinsel isteği artırmak için uzmanların tavsiye ettiği yiyecekler şöyle sıralanmaktadır…

Afrodizyak etkili besinler
Yumurta, hindi, yoğurt, bal, pekmez, hurma, çikolata, Hindistan cevizi, Antep fıstığı, susam, badem, ceviz, fındık, maydanoz, nane, roka, fesleğen, şalgam, ayçiçeği, kuşkonmaz, kereviz, enginar, bezelye, salatalık, sivribiber, havuç, soğan, domates, kırmızıbiber, hardal, tarçın, kekik, vanilya, zencefil, köri ve diğer baharatlar. Ayrıca kivi, muz, çilek, avokado, incir, karpuz, ahududu, şeftali, armut, kayısı, mango, üzüm, elma ve greyfurt da afrodizyak etkisi olan meyveler arasında kabul edilmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmede önemli bir yer tutan meyve suları, vücudun cinsel aktivite potansiyelinin artması açısından faydalı olabilmektedir. Belirtilen meyvelerden hazırlanan meyve sularında da benzer etkilerin bulunduğu iddia edilmektedir.

Kilo, stres ve alkol de cinsel hayatı etkiliyor
Diğer yandan ideal vücut ağırlığının %15 oranında altında veya üzerinde olmak, ağır sporlar ile uğraşmak, stres, düzenli olarak alkol kullanımı ve sigara içilmesi gibi davranışlar cinsel hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Buna karşılık aktif spor, yoga ve meditasyon yapmanın, sağlıklı beslenmenin ve düzenli bir cinsel hayat sürdürmenin olumlu etkiler yaratacağı, ancak bilimsel olarak başarı şanslarının ne olduğunun kanıtlanmadığı ve garantisinin bulunmadığı bildirilmektedir.

mynet

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz