24.8 C
Lefkoşa
20 Nisan 2021 Salı

‘Akabe-İskenderun Ro-Ro seferleri ihracata can simidi olur’

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Ürdün ziyaretinde icra ettiği ‘Akabe ile İskenderun arasında Ro-Ro seferleri başlatmayı düşünüyoruz.’ açıklamasını kıvançla karşılayan ihracatçılar, bu seferlerin ihracata ‘can simidi’ olacağına inanıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, AA muhabirine icra ettiği değerlendirmede, Ro-Ro taşımacılığının, arsıulusal taşımacılıkta mesafeyi kısaltması, imla ve boşaltmanın hızı ve maliyetlerinin düşüklüğü ile ağır avantajlar sunduğunu belirtti.

Ro-Ro seferlerinin nakliyeciler açısından da yeğleme edilen ortak transport çeşidi bulunduğunu özetleyen Büyükekşi, Ro-Ro arabalı vapur taşımacılığı ile Akabe’nin, Türkiye düşüncesince Ürdün’ün beraberinde Körfez ve Arap yarımadasına oluşturulan ortak bap rolü göreceğini dile getirdi.

Büyükekşi, ‘Ro-Ro seferlerinin Arap dünyasıyla ticaretimize ivme kazandıracağını düşünüyoruz. Orta Doğu’da ticarette güçlükler yaşadığımız ülkelerle ticaretimizde Ürdün anahtar gösteriş oynayacak.’ sanarak konuştu.

‘İhracata cankurtaran simidi olur’

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı ve TİM Lojistik Konseyi Başkanı Bülent Aymen de Akabe-İskenderun ortada Ro-Ro seferlerinin düzenlenmesinin, daralan dış satım düşüncesince adeta ortak ‘can simidi’ olacağını, başta gözyaşı meyve-sebze ve besin kadar acele bozulan mahsulat düşüncesince dirimlik ehemmiyet taşıdığını belirtti.

Sadece Ro-Ro seferlerini başlatmanın hal düşüncesince tam olmayacağını, dü ülkenin de bu taşımacılığı desteklemesi icap ettiğini aktaran Aymen, ‘Ürdün, intikal ücretlerinde tenzilat yapmalıdır. Hükümetimizin de Ro-Ro taşımacılığına akçasal dayanak vermesi şarttır. Tır başına maliyetin 5 bin 100 dolarlardan 3 bin dolarlara düşürülmesi işin cazibesini artıracaktır.’ değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Ana Sayfa EKONOMİ 'Akabe-İskenderun Ro-Ro seferleri ihracata can simidi olur'

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

GÜNEY KIBRIS KOVİD-19 GENEL DURUM / 19 NİSAN 2021 PAZARTESİ (3...

Rum Kesimi Sağlık Bakanlığı Pazartesi günü COVID-19'dan 3 hastanın öldüğünü ve 822 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı. Ayrıca 68'inin durumu ciddi olan 284 COVID-19...