Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.24 Şubat 2015 Salı, 10:37

Akıncı: “Makam hırsıyla yola çıkmadım”

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı makam sahibi olmak için değil, yaşamı daha güzel kılmak için siyasetin içinde olduğunu söyledi. 4 boyutlu siyasetini de açıklayan Akıncı “Makam hırsıyla yola çıkmadım” dedi.Akıncı, BRT’de Sabah Rotası programında İpek Çöl Pınar’ın konuğu oldu. 2009 yılına kadar Meclis’te olduğunu, daha sonraki süreçte parti içi ilişkilerin ve siyasetin bittiği kanısına vardığını belirten Akıncı, halktan gelen talep doğrultusunda adaylık kararı aldığını açıkladı.

29 Haziran 2014’te yapılan yerel seçimlerde kendi desteklediği aday olan Mehmet Harmancı’nın LTB’yi kazanmasının ardından “Şimdi Harmancı, sonra Akıncı” sloganlarıyla karşılaştığını vurgulayan Mustafa Akıncı makam hırsıyla yola çıkmadığını söyledi.

Akıncı “Halkın siyaset kurumuna olan güvenini yitirdi. Bunu yine kurtaracak olan siyasetin kendisidir” dedi. 19 Nisan 2015’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini yorumlayan Akıncı “halk bunun paritler değil, liderlik seçimi olduğunun farkında” dedi.

Seçime yönelik çalışmaların erken başlamasının sorulması üzerine Akıncı “Görece olarak erken başlamış olabilirim. Ben diğer adaylar gibi makam sahibi değilim, onlar gibi her gün makamıma gelen insanlarla görüşmüyorum” diye konuştu.

4 boyutlu siyaset vizyonu hakkında da bilgi veren Akıncı bunları çözüm odaklı siyaset, toplumsal konulara duyarlılık, karşılıklı saygı ve bağımsız-tarafsız cumhurbaşkanı olarak sıraladı.

Müzakere sürecine yönelik açıklamalar da yapan Akıncı KKTC hükümetine çağrıda bulunarak 6 Nisan 2015’te süresi sona erecek olan Navtex’in yenilenmemesini istedi. Akıncı Güney Kıbrıs’ın doğal gazın paylaşımı konusunda Kıbrıslı Türklere ait hakların bir banka hesabında toplanacağı ve çözm halinde verileceği yönündeki fikrini de sert sözlerle eleştirdi.

Türkiye ile ilişkilerin daha sağlıklı hale getirilmesi gerektiğini savunan Akıncı zaman zaman bu konuda eleştirildiğini hatırlatarak “Ben Güney Kıbrıs ile anlaşmadan söz ediyorum. Kuzey ile, Türkiye ile neden kavga edeyim?” diye sordu.

www.kibrissondakika.com

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz