19.7 C
Lefkoşa
31 Ekim 2020 Cumartesi

AKSA şimdi de Kıbrıs’ın doğal gazına talip

AKSA Enerji Genel Müdürü Cüneyt Uygun, Doğu Akdeniz gazının Avrupa’ya ulaştırılmasının siyasi boyutu kadar teknik boyutlarının da çok önemli olduğunu söyledi.

İki rota

Uygun, bölgedeki kaynağın Kıbrıs’tan Yunanistan’a mı yoksa Kıbrıs’tan Türkiye’ye ve buradan Avrupa’ya mı ulaştırılacağı konusunda teknik detayların önem kazandığına işaret ederek, “İki rota arasında uzunluk anlamında ciddi farklar var. Yatırım yapacak özel şirketler işin bu boyutunu da düşünecekler” ifadelerini kullandı.

Bu projenin Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Uygun, Doğu Akdeniz’deki gazın sisteme aktarılmasıyla Türkiye’nin gaz tedarik çeşitliliğine yeni bir boyut ekleneceğini dile getirdi.

“Kıbrıs olursa Ada’ya çok daha uygun şartlarda elektrik sağlarız”

Bu anlamda proje geliştiricileri tarafından ziyaret edildiklerini söyleyen Uygun, şunları kaydetti:

“Bize burada bir görev düşerse biz varız, çünkü santrallerimiz ve dağıtım şirketlerimiz ile en büyük gaz tüketicilerinden biriyiz. Bu projenin potansiyel bir Türkiye girişi olacaksa grubumuzun gaz dağıtım bölgesi olan Adana tarafından bir giriş olacak. Diğer taraftan Kıbrıs olursa fuel-oil santralimizi gaza çevirerek çok daha uygun şartlarda Ada’ya elektrik sağlayabiliriz. Dolayısıyla bu projenin bize dokunan pek çok noktası var. Biz varız ama bu konuda ısınan bir görüşme trafiğimiz henüz yok.

Kaynak : AA

Ana Sayfa Genel AKSA şimdi de Kıbrıs'ın doğal gazına talip

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Libya Başbakanı Serrac istifa kararından vazgeçti

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac istifa kararından vazgeçtiğini duyurdu. Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac istifa kararından vazgeçtiğini duyurdu. Libya Başbakanlık Sözcüsü Galib el-Zaklai, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Başbakan...