01 Eylül 2018 Cumartesi, 12:20

Alkolsüz yaşam

Alkol almanın sizi daha neşeli bir insan yaptığını düşünseniz de sağlığınıza olan kötü etkileri bu neşeyi silip götürebilecek nitelikte.Dışarı çıktığnızda, arkadaşlarınızla bir mekana gittiğinizde ya da yemekteyken alkol alma gerekliliğini hissetmişsinizdir. Buna sebep olan şey ise alkolü sosyal bir gereklilik olarak görmeniz ve alkole eğlence ve rahatlama aracı olarak bakmaktır. Oysaki bu durum gerçekte hiç de öyle değildir.

Dışarı çıktığınızda alkol almanız gerektiği düşüncesini bir kenara bırakıp alkole para harcamayı kestiğinizde o bütçeyi başka şeylere ayırabildiğinizin farkına varabilirsiniz. Bunun yanı sıra sarhoş olup gecenin köründe sokaklarda kendinizi bas bas bağırırken bulmadığınızda kendinizin de çevrenizdekilerin de daha mutlu olduğunu görürsünüz. Ya da “Gecenin sonu nerede bitecek? Başıma bir şey gelecek mi?” gibi düşünceler de zihninizden uzaklaşmış olur.

Aslında zaman zaman alkol almanın güzel yanları da var olabilir. Hatta abartmadan alındığında alkolün sağlığa yararlı olduğu birtakım noktalar da araştırmalar tarafından ispatlanmıştır. Fakat düşündüğünüzde insanlara oldukça büyük zarar veren başka şeylerin de güzel etkileri vardır ama bu insan sağlığına zararlı olmadıkları anlamına gelmez.

Artıları da olsa insana neşe de verse ufak bir miktarda alkol aldığınızda bile bedeninizin ve zihninizin yavaş yavaş zarar görmeye başladığını hissetmiş olduğunuza eminiz. Diyelim ki bir akşam arkadaşlarınızla beraber bardasınız ve sadece iki kadeh içtiniz. Ertesi sabah uyandığınızda kendinizi ne kadar az içerseniz için yorgun, gergin ve baş ağrısı içinde bulmadınız mı? O zaman şunu açıkça söyleyebiliriz ki alkolü ne kadar aza indirgerseniz indirgeyin vücudunuz yine de bundan rahatsız olduğu konusunda size alarm verir.

Unutmayın, alkol olmadan kaybedeceğiniz tek şey komik olmayan esprilere gülme ve bağıra bağıra şarkı söyleme yeteneğiniz. Daha sağlıklı bir yaşam uğruna bunlar olmadan da yaşayabilirsiniz!

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz