25 C
Lefkoşa
20 Nisan 2021 Salı

Alsancak İlkokulu’na 8 Ek Derslik

Aralık ayı sonunda tamamlanması planlanan proje, yaklaşık 650 bin Türk Lirası’na mal olacak.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, ek dersliklerin temel atma törenine Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser ve Alsancak İlkokulu Müdürü Özbay Palaz katıldı.

1475218424

BEROVA

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova törende yaptığı konuşmada, hedeflerinin altyapı ihtiyaçlarını gidererek,  bu altyapıyı modern donanımla tamamlamak; eğitim müfredatını  yenileyerek çağdaş  eğitim sunmak ve tüm bu işlerin denetimini usullere uygun yapmak olduğunu söyledi.

Girne bölgesinin, 2003’ten sonra ciddi şekilde artan nüfus nedeniyle ihtiyaçların yeniden planlanması gerektiğini vurgulayan Berova, bu  amaçla Girne’den başlayarak ülke genelinde çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Eğitimde altyapının tamamlanmasından sonra okul bütçeleri için yeni bir yol haritası çizileceğini dile getiren Berova, gelecek yılın başına doğru, ülkede eğitim alanında yeni adımlar atılarak,  okul idaresi, yerel yönetim ve okul aile birliklerinden oluşacak, okul yönetim kurulları oluşturulacağını ifade etti.

Okulların büyük altyapı ihtiyaçları Bakanlık tarafından karşılanırken, bunun haricindeki donanım ihtiyaçlarının, devlet, yerel yönetim ve okul aile birliği katkılarıyla her okulda oluşturulacak okul bütçeleriyle  karşılanacağını söyleyen Berova, bu uygulamanın, bakanlığa, yeni eğitim politikaları oluşturarak, eğitimin kalitesinin yükseltilmesi için yapılacak  çalışmalara daha fazla  zaman ayırma fırsatı yaratacağını vurguladı.

1475218413

ATASER

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser de törende kısa bir konuşma yaptı. Ataser, bölge nüfusunun hızla arttığına vurgu yaparak, bölgede ciddi bir eksiklik olan 4 yaş eğitimine de olanak sağlayacak 8 ek dersliğin temellerinin atılmasından büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.

1475218401

PALAZ

Alsancak İlkokulu Müdürü Özbay Palaz da törende yaptığı konuşmada, bölgede nüfusun hızlı artış gösterdiğini anımsatarak,  Alsancak İlkokulu’nda bina yetersizliği nedeniyle bugüne kadar, 4 yaş öğrencilerine eğitim verilemediğini kaydetti. Palaz, inşa edilecek 8 derslikle gelecek yıl 4 yaş gurubuna eğitim verileceğini, ayrıca okulun bir fen ve bir de İngilizce laboratuarı kazanacağını dile getirdi.

Konuşmaların ardından, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, ek dersliklerin temeline ilk harcı attı.

1475218391

Ana Sayfa Genel Alsancak İlkokulu'na 8 Ek Derslik
Önceki İçerik15.Zeytin Festivali
Sonraki İçerikBalığın Faydaları

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

GÜNEY KIBRIS KOVİD-19 GENEL DURUM / 19 NİSAN 2021 PAZARTESİ (3...

Rum Kesimi Sağlık Bakanlığı Pazartesi günü COVID-19'dan 3 hastanın öldüğünü ve 822 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı. Ayrıca 68'inin durumu ciddi olan 284 COVID-19...