21.7 C
Lefkoşa
16 Haziran 2021 Çarşamba

Anastasiadis’i Arayarak Ziyaret Hakkında Bilgi Verdi

Fileleftheros gazetesi “Biden’ın Ankara’dan Mesajı… Türkler ABD Başkan Yardımcısına Çözümün Gerekli Olduğunu Anladıklarını Söylediler” başlıklarıyla yayımladığı haberinde, “elde ettiği bilgilere” dayanarak, Biden’ın Anastasiadis’i, Ankara’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmelerde, Kıbrıs sorununun gündeme geldiği konusunda bilgilendirdiğini iletti.

Biden’ın Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Ankara’dan ilettiği başlıca mesajın, “Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini anladığı ve müzakere sürecini desteklediği” şeklinde olduğunu aktaran gazete, Biden’ın Anastasiadis’i “garantiler konusundaki mesajını Türkiye yönetimine ilettiği konusunda bilgilendirdiğini” belirtti.

Biden’ın Erdoğan ve Yıldırım’la gerçekleştirdiği görüşmelerde “Fethullah Gülen konusu” ile Suriye krizinin ele alındığının anlaşıldığını yazan gazete, Kıbrıs sorununa ise yalnızca değinildiği yorumunda bulundu.

Biden-Anastasiadis telefon görüşmesini, Rum Hükümeti Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in twitter hesabı aracılığıyla duyurduğunu yazan gazeteler, bunun hemen akabinde, KKTC Cumhurbaşkanlığı hesabının da, Biden’ın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı da telefonla aradığını duyurduğunu ifade ettiler.

Öte yandan gazete, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in önümüzdeki Salı günü gerçekleştirecekleri görüşme ışığında, “Türk tarafında üzerinde mutabakata varılanlara yönelik bir tartışma başladığını, öte yandan kırmızı çizgilerin geri getirilmesi girişiminde bulunulduğunu” savundu.

GAZETE BAŞLIKLARI

Biden’la ilgili haberler şu başlıklarla aktarıldı:

Alithia: “Biden: Türkiye Kıbrıs Sorununun Çözülmesi Gerektiğinin Farkında”

Haravgi: “Türkiye Kıbrıs Sorununun Çözülmesi Gerektiğinin Farkında… Joe Biden Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı ile Telefonda Görüştü”

Politis: “Anastasiadis ve Akıncı İle Konuştu”

Ana Sayfa Genel Anastasiadis'i Arayarak Ziyaret Hakkında Bilgi Verdi

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 14 HAZİRAN 2021 PAZARTESİ

Son 24 saatte yapılan test sayısı 7940 olup,15'i  yerel 25 pozitif vakaya rastlanmış, 27 kişi taburcu edilmiştir. 4 kişi hava yolu ile ülkemize gelmiştir. 6...