24.3 C
Lefkoşa
17 Mayıs 2021 Pazartesi

Arıklı: “Maraş’ta BM, AİHM ile Hesaplaşsın”

BM’nin Maraş konusunda Türk tarafının yaptığı açılımı üzüntü ile karşılaması son derece talihsiz bir yaklaşımdır. BM’nin Maraş konusunda 11 Mayıs 1984 tarihinde almış olduğu 550 sayılı karar tavsiye nitelikli bir karardır ve bağlayıcılığı yoktur.

Kaldı ki ayni karar Maraş’ın eski sakinlerinin dışında insanların yerleştirilmesine karşı çıkmaktadır. Bizim Maraş açılımımız tam da buna uygundur. BM’nin kararını ihlal eden bir uygulama yoktur. Diğer taraftan Maraş’ta sakin Aresti’nin başvurusu üzerine AİHM, 2006 yılında Türkiye’yi mahkum etmiş ve Aresti’nin Maraş’taki konutuna engel olunamayacağını söylemiştir.  Kıbrıs Türk tarafı Maraş açılımı ile AİHM’nin kararına uygun davranmaktadır. BM’nin veya Güney Kıbrıs’ın Maraş konusunda bir problemi varsa bunu AİHM ile konuşmalıdır.

Öte yandan Maraş konusunda atılan bu adıma Rumlardan ve BM’den daha sert tepki gösteren insanlarımızı da anlamakta güçlük çekiyoruz. Kraldan daha fazla kralcı olmanın anlamı yoktur. Gelin saat 16 da birlik ve beraberlik içerisinde Maraş’ın sahillerinde birlikte dolaşalım. Birlik ve beraberlik mesajı verelim.

YDP olarak eksikte olsa Maraş konusunda yapılan bu uygulamayı alkışlıyoruz. Saat 16 da ben ve arkadaşlarım bayram havası içinde Maraş sahillerini dolaşacağız.

Ana Sayfa GÜNDEM Arıklı: "Maraş'ta BM, AİHM ile Hesaplaşsın"

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER 16 MAYIS 2021 PAZAR

16 Mayıs akşamından 17 Mayıs sabahına kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti...