19.9 C
Lefkoşa
19 Ekim 2021 Salı

Arslan Mengüç son yolculuğuna uğurlandı

KKTC Dış Basın Birliği Başkanı ve Basın Konseyi Yürütme Kurulu üyesi, araştırmacı yazar-gazeteci-televizyon programcısı ve öğretim üyesi olan M. Arslan Mengüç,son yolculuğuna uğurlandı.Sevenleri ve ailesi Mengüç’ü son yolculuğuna uğurlarken göz yaşları sel oldu.

Mengüç’ü yolcu eden yakın arkadaşlarından Gazeteci Mesut Günsev’in paylaşımı ise duygu doluydu.
Günsev yakın arkadaşı Megüç’ü bu sözlerle uğurladı ; “Deniz harb okulu ıoo ler sınıfından gazeteci–araştırmacı yazar-akademisyen, iyi dost arslan mengüç hoca çok sevdiği sonsuz maviliklere son defa yelken bastı.. güle güle hocam…rüzgarın bol,pruvan neta olsun..nur içinde yat…o başının üzerinde taşıdığın bayraklar da sonsuza kadar dalgalansın….deden nusratın mayın subayı beşiktaşlı yüzbaşı pehlivan enver e, istiklal savaşı gazisi babana,şehit halalarına da selam söyle…”

Mengüç, 2 Şubat 2015 tarihinde geçirdiği beyin kanaması nedeniyle Nisan ayından itibaren İsveç’in başkenti Stockholm’de tedavi görüyordu.

Mengüç’ün aralık ayında yayınlanan “Kıbrıs’ın Kadınları -Tarihe tanıklık” isimli son kitabıyla birlikte 17 kitabı bulunuyor.

“Kıbrıs’ın Kadınları -Tarihe tanıklık” adlı kitapta, 94 yerleşim yerinden 229 Kıbrıslı Türk kadınının varoluş mücadelesi dönemine ait anıları, o günlerdeki ve bugünkü fotoğraflarıyla yer alıyor. 1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Mengüç; Heybeliada Deniz Lisesi’ne gitti.

1966’da İsveç’e göç etti ve 1971’de Stockholm Üniversitesi’ne bağlı Belgesel Film Okulu’nu bitirdi.

Aynı zamanda profesyonel basın fotoğrafçısı ve gazeteci olarak çalıştı. İsveç Devlet Merkez Radyosu’nda aralıksız 13 yıl program yapımcısı ve sunucu olarak görev aldı. Bugüne kadar birçok belgesele imza attı.

Televizyon yöneticiliğinin yanı sıra akademisyenlik de yapan Mengüç, 1997 yılında Kıbrıs’a taşınmıştı.

Foto Albüm:

ÖZEL HABER www.kibrissondakika.com

Ana Sayfa Genel Arslan Mengüç son yolculuğuna uğurlandı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 17 EKİM 2021 PAZAR

Son 24 saatte yapılan test sayısı 14.224 olup, 70'i yerel 96 pozitif vakaya rastlanmış, 58 kişi taburcu edilmiştir. 10 yurt dışından ülkemize gelmiştir. 16 kişi daha...