06 Eylül 2018 Perşembe, 10:43

Artık göz rengi değiştirilebilir mi? İşte detaylar!

Artık göz rengi değiştirilebilir mi? Ankara Dünya Göz Hastanesinden Dr. Kubilhan Elmas Kıbrıs Son Dakika’ya açıklamalarda bulundu…Dünya Göz Hastanesi doktorlarından Dr. Kubilhan Elmas Kıbrıs Son Dakika’ya açıklamalarda bulundu…

Artık göz renklerimizi istediğimiz renge değiştirebilecek miyiz?

Kıbrıs Son Dakikaya konuşan Dr.  Kubilhan Elmas göz renginin değiştirilebileceğini ve bu konuda KKTC’den büyük ilgi gördüklerini dile getirdi.  Ayrıca”Bugüne kadar göz rengi değişimi için en basit yöntemleri kullandık renkli kontak lensler ile bunları sağlayabildik. Bu konuda bugün için ameliyat ve lazer sistemleri geliştirilmeye devam ediyor. Umarım önümüzdeki birkaç yıl içerisinde gerçekten bu işi güvenle yapabileceğimiz bir noktaya gelebiliriz.” dedi. İşte röportajın detayları…

-Peki göz içi lensleriyle veya lazer ile bunu kalıcı olarak sağlamak mümkün mü.

2011 yılından beri bu konuda çok ciddi Çalışmalar  var. Öncelikle bu tedavilerin çıkış noktası doğumsal her iki göz arasında renk farkı olan hastalarda veya tek gözde belli bir bölgesinde renk farkı olan hastalarda sorunun giderilmesi için planlandı.

-Lazerle bu tedavi nasıl yapılıyor?

Özel bir Lazer kullanılarak göze renk veren iris tabakasındaki Renk hücrelerinin dökülmesi ve altta bulunan rengin açığa çıkması sağlanıyor . Burada en önemli nokta şu, tedavi sonrası  kesin ortaya çıkacak rengin önceden belirlenebilmesi veya isteye bağlı olarak ben mavi gözlü olmak istiyorum ben yeşil renkli olmak istiyorum diyen hastalar için bunun sağlanması mümkün değil. Lazer  tedavisi bir günde bitirilen bir tedavi değil. Belirli gün aralıklarında bir hafta 15 gün içerisinde bitiriliyor ve hastadaki renk değişimi yaklaşık olarak üç ay içerisinde oturuyor bu arada lazere bağlı oluşabilecek komplikasyonlar ve vücut tepkileri sıkıca kontrol ediliyor.

-Peki göz içi lensleri nasıl yapılıyor?

Özel göz içi lensleri yine göze renk veren iris tabakasının ön kısmına yerleştiriliyor ancak dar bir alanda sıkışma yaptığı, göz bebeğine ve kornea tabakasına sürterek çok ciddi komplikasyonlar oluşturduğu için rutin olarak yapılması mümkün olmayan bir cerrahiden bahsediyoruz.

-Peki lazer işlemi rutin olarak yapılabiliyor mu?

Bu konuda lazer  sistemleri geliştirilmeye devam ediliyor ancak göz tansiyonu göz içi reaksiyon oluşturması ve ilaç kullanımı sonrası katarak oluşturması gibi ağır komplikasyonlar izlendiği için rutin olarak yapılması mümkün değil.

– Bugün bir hasta göz rengi değişimi için başvurduğunda nasıl bir yöntem izliyorsunuz? Öneriyor musunuz?

Göz bebeği rengi değişimi konusundaki insanların heyecanını anlıyoruz ve bunu tabii ki biz de isteriz ancak kendi kardeşimize de yapabileceğimiz kadar güvenebilecek bir noktaya geldiğinde bunu da hastalarımıza rutin olarak önerebiliriz.

1974 Aydın doğumlu olan Dr. Elmas, Genel Göz Muayenesi, Katarakt ve Retina tedavisi yapmakta. Farklı üniversitelerde başhekimlik yapmanın yanı sıra 30 binin üzerindeki vaka deneyimi olan bir doktor.

 

Ayrıca AAO (American Acedemy of Ophthalmology ), Euroretina , EVRS (European Vitreo Retinal Society), TOD (Türk Oftalmoloji Derneği), TCOD (Türkiye Cumhuriyetleri Oftalmoloji Derneği) üyesi…

 

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz