23.5 C
Lefkoşa
25 Ekim 2021 Pazartesi

“Asrın Projesi Yüzyılın en büyük olayı” – VIDEO

Türkiye’den KKTC’ye eşi benzeri olmayan bir proje ile gelen su, tüm Türkiye ve KKTC’de heyecan yarattı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonunda Mersin’e gidiyor. Erdoğan, 17 Ekim Cumartesi günü Anamur’dan KKTC’ye içme suyu götürecek projenin bir ayağı olan Alaköprü Barajı’nın ve projenin açılışını yapacak.
Kanal 24 Gece Moderatörü Ardan Zentürk’te konu ile ilgili izlenim ve yorumları almak üzere KKTC’den gazeteci Nazmi Pınar ile canlı yayında konuştu.

Ünlü Televizyoncu Nazmi Pınar, Asrın Projesi’nin Yüzyılın olayı olduğunu söyleyip 1974 Barış Harekatından sonra Kıbrıs’a gelmiş en büyük olay olarak nitelendirdi.
Asrın Projesi’nde mutlu sona gelinirken Nazmi Pınar, Türkiye’nin haber kanalı Kanal 24 canlı yayınında yaşanan gelişmeleri yorumladı.

“Kıbrıslı Türkler suyun gelmesinden dolayı büyük heyecan içerisinde”
Asrın Projesinin Kıbrıslı Türklere heyecan verdiğini söyleyen Pınar, su akmaya başladı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) genelinde anayollarda suyun dağıtımını da Türkiye’nin katkısıyla boruların döşendiğini söyledi. Birçok Kıbrıslı Türk’ün Türkiye’den gelen suyu görmeye giderek, gerçeğe dönüşen mucize projeyi yerinde görüyor diyen Pınar; “ Bazı vatandaşlarımız ellerinde şişeler götürerek gelen ilk suyu evlerine götürdüler. Saklamak için. Anlamı ve önemi çok değerli olan bu suyu hatıra olarak evlerine götürdüler” dedi.

“Maalesef Türkiye’den gelen suya karşı olan kesimler var”
Ünlü Televizyoncu Nazmi Pınar, Kıbrıslı Türklerin gelen can suyundan dolayı Anavatanlarına şükran duyduklarını ama az sayıda da olsa maalesef Türkiye’den gelen suya karşı olan bazı kesimlerin olduğunu da belirtti.
“Çözüm sürecinin temel taşı olacak”
Türkiye’den borularla gelen hayat suyunun sadece Kuzey Kıbrıs’a değil Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne de katkı sağlayacağını söyleyen gazeteci Nazmi Pınar, Rumların şu an sadece izlediğini ve kendilerine pay düşeceğini umduklarını, Asrın Projesi ile gelen barış suyunun çözüm sürecinin temel taşı olacağını belirtti.
İşte Nazmi Pınar’ın canlı yayında ki açıklamaları;

Ana Sayfa Genel “Asrın Projesi Yüzyılın en büyük olayı” - VIDEO

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC Gazete Manşetleri 07/11/2020

KKTC GAZETE MANŞETLERİ / 25 EKİM 2021 PAZARTESİ

KKTC’de gazeteler neler yazdı? Manşetler ve detaylar neler, haberimizin detaylarında. -