19.7 C
Lefkoşa
27 Şubat 2021 Cumartesi

‘Avrupa’da 10 bin mülteci çocuk kayıp’

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Uğur Yıldırım, bazısı Avrupa ülkelerindeki sığınmacı kamplarını 15 günce ziyaretinin peşi sıra izlenimlerini AA muhabiriyle paylaştı.

Yıldırım, temasları kapsamında ilkin Almanya peyda etmek üzere, Fransa, Belçika, Hollanda ve Balkan ülkelerindeki kampları gezdiğini anlattı.

Dünyanın tarihteki en şişman sığınmacı krizini yaşadığını, ’60 milyonun üzerinde’ sığınmacı bulunduğunu kaydeden Yıldırım, dünyanın en gönençli devletleri adına aşina AB’ye 1 milyon sığınmacı girişi yaşanırken, en yok yoksul ülkelerden bir tanesi bulunan Bangladeş’te ise 1,5 milyon Arakanlı sığınmacı bulunduğunu bildirdi.

Avrupa’daki sığınmacıların hoppadak Suriyelilerden oluşmadığını, kamplarda Eritreliler, Afganlar, Somalililer, Cibutililer, Iraklılar, İranlılar ve Afrika’nın nice ülkesinden kişilerin da bulunduğunu kail Uğur Yıldırım, ‘Avrupa’daki kamplarda küsurat Suriyeli sığınmacı sayısı 350-400 bin dolayında.’ sanarak konuştu.

‘Avrupa’ya nail 10 bin çocuğun akıbeti bilinmiyor’

Yıldırım, ‘Avrupa’ya nail 10 bin bebek kayıp. Bu evlatların akıbeti bilinmiyor. Organ mafyasının eline düştüklerine müteallik iddialar aşırı yaygın. Avrupalı ülkelerin bu evlatları bulması lazım.’ dedi.

‘Avrupalılar kişi insanoğlu kuvvetiyle yapamadıklarını sığınmacılar üstünden gerçekleştirmek istiyor’ ifadesini kullanan Yıldırım, ‘Avrupa’nın doktorları, mühendisleri öğretmenleri aşırı kesin halde istediğini biliyoruz.’ biçiminde konuştu.

Kaynak: AA

Ana Sayfa DÜNYA 'Avrupa'da 10 bin mülteci çocuk kayıp'

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İNGİLİZ VATANDAŞLARINA ULUSLARARASI SEYAHAT SERBESTLİĞİ 17 MAYIS’TA GELİYOR

İngilizlerin normalleşme takvimi turizmcileri umutlandırdı İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın normalleşme planı kapsamında 17 Mayıs'tan itibaren İngiliz vatandaşlarına uluslararası seyahat serbestliği açıklaması turizmcileri umutlandırdı. Tarih belirsizliğinin...

POLİSİYE OLAYLAR