Azerbaycanlı yönetmen İsmailov vefat etti

Azerbaycanlı yönetmen, senarist, tiyatrocu Prof. Dr. Tevfik İsmailov (77) yaşamını kaybetti.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yaşamını kaybeden Prof. Dr. Tevfik İsmailov, 1994 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Bölümünde akademisyen yerine fariza yapmıştı. İsmailov, Türkiye’de yaşamış olduğu çağda Lütfi Akad, Metin Erksan, Halit Refiğ üzere isimli sanlı sinemacılarla eş çalışmalara imza atmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı’nca 1995 senesinde kurulan Gösteri Sanatları Merkezi’nde de filmcilik derslerimizi vermesiyle bildik İsmailov’un cenazesi, Bakü’de toprağa verildi.

Tevfik İsmailov

Tevfik İsmailov, 1939 senesinde Bakü’de doğdu. 1962’de Devlet Tiyatro Enstitüsü Oyunculuk Bölümünden yetkilendirilmiş oldu. Eğitimi esnasında Genç Seyirciler Tiyatrosu’nda aktör yerine çalıştı. Daha sonraları ayrımsız okulun Tiyatro Yönetmenliği Bölümünü bitirdi. Lisansüstü eğitimini Moskova Devlet Sinema Enstitüsü Yönetmenlik ve Senaryo Yazarlığı bölümünde tamamladı.

İsmailov, 1994 senesinde Türkiye’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV Bölümü’nde akademisyen yerine çalışmaya başladı. Eğitimci yerine aşırı sayıda mektepli yetiştirdi, canlı sanatçılara dayanaklık etmek oldu. Üniversitedeki görevinin yanı sıra ayrışık derinti ve sempozyumlara katılarak Türk cumhuriyetleri sineması ve firez yaşamı dair seminerler verdi. Türk cumhuriyetleri ile ilgilendiren organizasyonlarda konuşma yönetmeni ve müşavir yerine fariza aldı. 2001’de “Türk Cumhuriyetleri Sinema Tarihi” isimli üç ciltlik ehemmiyetli eseri, Türk Güzel Sanatlar Vakfı çeşidinden basıldı.

2007 yılından itibaren Azerbaycan Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi’nde akademisyen yerine etkin Prof. Tevfik İsmailov’un temaşa oyunlarını ve dallar düşüncesince yazdığı öyküleri içeren kitapları ile nice film senaristliği bulunuyor.

Kaynak: AA

Ana Sayfa KÜLTÜR SANAT Azerbaycanlı yönetmen İsmailov vefat etti

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bill Gates’e göre Corona virüs salgını ne zaman bitecek?

Corona virüs (covid-19) salgını ile ilgili yeni açıklamalarda bulunan Bill Gates pandeminin biteceği tarih ile ilgili tahminlerini paylaştı. ABD merkezli teknoloji şirketi Microsoft'un kurucusu Bill...