25.9 C
Lefkoşa
17 Mayıs 2021 Pazartesi

Bakan Ağbal: ‘Damga vergisi, bu dünyaya ait vergi değil’

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) çeşidinden planlı Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katıldı. TİM binasında planlı görüşmede açım hitabı karşıcı Bakan Ağbal, sonuç günlerde Avrupa’da ve Türkiye’de yaşanmış bulunan yıldırı saldırılarına değinerek, “Gittikçe henüz şişman sıkıntıların içine çekici ve küresel bir vaziyete mevrut terörü kınadığımı bunun kuma adamlık suçu bulunduğunu anlatım geçirmek isterim. Ülkemiz bu manada yıldırı olaylarının yaşandığı ülkelerden kuma tanesi. Yüreğimiz yanıyor, içimiz sızlıyor lakin iklim adına terörle sonuna derece uğraş edeceğiz. Bu budun adına talih adına herkesin kuma sorumluluğu. Son yaşanmış bulunan hadisat terörün küresel kuma dava bulunduğunu ortaya koydu. En sonuç Brüksel’de yaşanmış bulunan olayın gösterdiği şu, bu kuma küresel iş ve bu çözülecekse halis muhlis kentlileşmiş toplumların baş başa çözmesi müstelzim kuma konu. İnşallah bu bap da türkiye hesabına sakıt mesuliyeti hazırlamaya bitmeme edecektir” dedi.

“YAPISAL REFORMLAR GİTTİKÇE DAHA ÖNCELİKLİ HALE GELECEK”

Global büyümenin önündeki en şişman engellerden birisinin strüktürel düzelti gereksinimi bulunduğunu anlatım fail Bakan Ağbal, “Gerek arsıulusal mal sistemindeki strüktürel reformlar lüzum iş gücü piyasalarındaki katılıklar, lüzum ise ilkin gümrahlık önündeki engeller, dolayısı ile bugün devletlerin biricik hiç yapmaları müstelzim ev ödevlerinden artma küresel manada strüktürel reformlar anbean henüz rüçhan bir vaziyete gelecek. İnşallah bu süreçte alınacak strüktürel önlemler sebebiyle biricik hiç neşvünema trendinin öne çıkmasını umma ediyoruz. Bu süreçte ortaya çıkan ehemmiyetli gelişmelerden kuma tanesi de Petrolun ve mal fiyatlarının alçak gelmesi önceki başlangıçta bu müspet kuma evolüsyon adına nitelendi. Özellikle yer yağı ve mal ithalatçısı devletlerde iç talebi arttıracak kuma öge adına görüldü lakin giderek bakıldı ki kuma yandan bu gelişim göstermesi devletlerde aşırı ağır kazançlı sorunlara bozukluk oldu. Hem de ümranlı ve büyümekte bulunan devletlerde muhtemel iç arzu artışına katkıyı vermedi. Burada da adım adım mal fiyatlarında yukarıya cepheli neşvünema müspet kuma umma adına çoğumuz çeşidinden anlatım ediliyor” sanarak konuştu.

“BÜTÇE AÇIĞINDA, AVRUPA KRİTERLERİ ALTINDAYIZ”

Siyasi ve kazançlı abra kararı Maliye Politikası’nda başarılar elde edildiğini kail Ağbal, “En aşırı övünç ettiğimiz konulardan kuma tanesi maliye politikasında geldiğimiz seviyelerdir. Bütçe açığı bildiğiniz gibi ki zamanı seviyelerden aşağıya geldi. Bugün Türkiye’nin 2016 düşüncesince öngördüğümüz bütçe açığı kestirmece yüzdelik 1.3, 2015 yılını yüzdelik 1.2 ile kapattık. Birçok ülkenin gıbta ederek ölçüm etmiş bulunduğu bütçe açığı seviyelerindeyiz. Eskiden anlatım ederdik 2004 yılında, kılıç de kuma devir kriterleri yakalayacağız ve Avrupa Birliği’nin ünlü yüzdelik 3 bütçe açığını standarttı vardı. Türkiye düşüncesince bu 2002’de geldiğimizde kestirmece bütçe açıkları yüzdelik 11 seviyelerindeydi. Ama kılıç şu anda kestirmece 9 senedir bütçe açığı noktasında, Avrupa Birliği kriterleri altındayız. Yüzde 3 bulunan bu payı kılıç kestirmece bugün yüzdelik 1.2, 1.3 seviyelerinde realize etmiş durumdayız” biçiminde konuştu.

“KİMSEDEN BİR KURUŞ FAZLA VERGİ İSTEMİYORUZ”

Vergilerin aracısız adına toplanması icap ettiğini anlatım fail Ağbal, “İşlem vergilerinde, işletmeyi o işe girişmekten alıkoyan kayıttan alı koyan uygulamalar. Vergileri aracısız vergilerden toplamamız lazım. Hepimizin ne derece kazanıyorsak o derece ihsan ödeyeceğiz kuma düzeni yakalarsak, o devir Türkiye’de değme bilinçlilik bence dolayısıyla girecek. Ben baştan sona söylüyorum kimseden kuma kuruş kuma tomar ihsan istemiyoruz. Mükellef hasılatına mucibince ne derece ihsan vermesi gerekiyorsa o derece ihsan vermeli. Vergi denetiminde mükellefin, hesabına boz alanlardan gidip mevzuatın belgisiz bulunduğu bölgelerde mükellefin aleyhine değerlendirme yaparak burada ihsan bulunur anlayışını cezrî ortadan kaldırmamız lazım. Bizim ihsan denetimden behemehâl ve behemehâl vatandaşın hakkıyla vergiye fahri uyumunu destekleyecek kuma denetleme iklimini üretmemiz lazım” dedi.

“DAMGA VERGİSİ BU DÜNYAYA AİT VERGİ DEĞİL”

Kamu yöntemindeki verimsizliklerin ve bürokrasinin ortadan kalması icap ettiğini anlatım fail Ağbal, “İşlem süreçlerini kısaltmamız lazım, yersiz yetkileri ve kuma defa de ayrımsız yetkinin değişik kurumlarda tekrarlanmış kuma halde gerçekleştiren izin düzenini ortadan kaldırmamız lazım. Daha dümdüz henüz çabuk etkin değişmeyen kabul etme inisiyatifine eş kuma amme yönetimini baştan sona bu arada düz yazı edeceğiz. Kamu maliyesi ehemmiyetli düzelti sahalarından kuma tanesidir. Bugüne derece amme maliyesine bakıldığından ilkin finansal disiplinin sağlanması dair ehemmiyetli başarılar elde ettik. Kamu maliyesinin kalitesinin arttırılması lazım. Kamu maliyesi kalitesi, amme gelirlerinin henüz kuma tomar aracısız yönden elde edilmesidir. Sayın başkanın anlatım etti mühür vergisini. Evet mühür vergisi bu dünyaya ilgili kuma ihsan değil emektar dünyanın vergisi. Dolaylı vergilerde iş vergilerinde işletmeyi o işe girişmekten alıkoyan icraat mevcut bunlarla uğraş etmemiz lazım. Vergiyi aracısız vergilerden toplamamız lazım” sanarak konuştu.

Kaynak: IHA

Ana Sayfa EKONOMİ Bakan Ağbal: 'Damga vergisi, bu dünyaya ait vergi değil'

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER 16 MAYIS 2021 PAZAR

16 Mayıs akşamından 17 Mayıs sabahına kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti...