30.6 C
Lefkoşa
28 Temmuz 2021 Çarşamba

BAKAN ÇAVUŞOĞLU GÜZELYURT VE MESARYA OVASI SU TÜNELİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

“ÇALIŞMALARIN SONUNA YAKLAŞILIYOR”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Güzelyurt ve Mesarya Ovası Su Tüneli’nin bu yıl içeresinde  tamamlanmasının hedeflendiği söyledi.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Bakan Çavuşoğlu, Güzelyurt ve Mesarya Ovası Su Tüneli’nde incelemelerde bulundu.

Çavuşoğlu’na Devlet Su İşleri (DSİ) Proje Müdürü Yusuf Şahin, DSİ Kontrol Mühendisi Özgür Şahanoğlu, DSİ Kalite Kontrol Sorumlusu Hüseyin Kul, Makyol Şantiye Şefi Alper Erdem ve Tünel Şefi Yaşar Çevik tarafından tünelle ilgili teknik detaylar verildi.
Toplamda 5 bin 700 metre olan sulama tünelinin 4 bin 456 metresine kadar kazı çalışmalarının tamamlandığı, bin 244 metre daha kazı yapılacak mesafe kaldığı kaydedilen açıklamada, 35 işçi tarafından 24 saat vardiya usulü ile devam eden tünel çalışmalarında, günlük 20 metre hızla ilerleme kaydedildiği bildirildi.

Bakan Çavuşoğlu, beraberindekilerle birlikte şantiye alanını gezdi. Sulama Tüneli’nin içerisine de giren Bakan Çavuşoğlu, lokomotif aracılığıyla şu anda tünelde kazılmakta olan en son noktaya kadar gitti.


Çavuşoğlu, 2010 yılından beri ülkeye içme-kullanma suyu ihtiyacının karşılanması için yapılan çalışmaların yanında, tarımsal sulama çalışmalarının da proje anlamında uzun bir zamandır devam ettiğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, 3 yıldan bu yana su projesinin hayata geçmesiyle ilgili çalışmaların kesintisiz 24 saat esasına bağlı olmak kaydıyla sürdürüldüğünü ifade ederek, “Türkiye’nin büyük düşüncesinin sonucu olarak hazırlanan bu proje, fikir büyüklüğü yanında, maddi açıdan da çok büyük harcamalarla hayata geçirilebilecek bir projedir” dedi.
Halkın içme-kullanma suyunun rahatlığını ve konforunu yaşamakta olduğuna dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, “Umut ederim ki çok kısa süre içerisinde insan üstü gayretle yapılan çalışmalar tamamlanacak ve üreticilerimiz de sulama suyunun verimiyle buluşacaktır” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, projenin uluslararası protokol aşamasında, içme-kullanma suyunun halka ulaşmasında ve tünelin başlamasında imzaları olduğunu anımsatarak, “Türkiye Cumhuriyeti Devletine teşekkürlerimi bir borç bilirim. Kâğıt üstündeki projenin hayat geçmesinde canını dişine takan emekçilerimizi selamlıyorum. Yeryüzünün 130 metre altında çalışan işçi ve mühendislerin göstermiş oldukları fedakârlıkları ve özverileri için teşekkür ediyorum” dedi.
Bakan Çavuşoğlu, projenin hayata geçmesinde TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, dönemin Tarım ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na, dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’a, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye teşekkürlerini iletti.

Ana Sayfa GÜNDEM BAKAN ÇAVUŞOĞLU GÜZELYURT VE MESARYA OVASI SU TÜNELİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC DÖVİZ KURLARI 27 TEMMUZ 2021 SALI

Döviz fiyatları bugün ne kadar oldu? Güncel Dolar, Euro, Sterlin alış fiyatı - satış fiyatı, pariteler ve çapraz kurlar hangi seviyelerde yer alıyor? - 27/07/2021 -...