18.2 C
Lefkoşa
5 Aralık 2020 Cumartesi

Bakan Dürüst’ten İngiltere Temasları

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, İngiltere’ye gerçekleştirmiş olduğu ziyareti kapsamında, İngiltere Türk Dili Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu yetkilileri ile bir araya gelerek, İngiltere’deki Türk okullarının durumu ve ihtiyaçları hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

İngiltere Türk Dili Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu Başkanı Kelami Dedezade ve Konsorsiyum yetkilileri ile bir araya gelen Bakan Dürüst ve beraberindeki heyet, İngiltere’deki Türk okullarının ve okullarda görev yapan öğretmenlerin ihtiyaçları, istekleri ve durumu hakkında bilgiler aldı.

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst yaptığı konuşmasında, yaklaşık olarak 300 bin Türk’ün yaşadığı İngiltere’de, çocukların kendi kültürlerine, örf, adet ve geleneklerinden kopmadan yetişmelerinin, alacakları kaliteli eğitimin yanında kendileri için çok önemli olduğunun altını çizdi.

“Yıllardan beridir, kendi öz yurtlarından uzakta, farklı bir ülkede, farklı değerler ve farklı kültürlerde, yaşam mücadelesi veren Türk soydaşlarımızın, kendi değerlerini ve kültürlerini, örf adet ve geleneklerini, yeni nesillere aktarabilmeleri çok önemsediğimiz bir konudur. Bu hassasiyetimizin neticesinde buraya bir ziyaret gerçekleştirdik” diyen Bakan Dürüst, 3’ncü düzey “Londra Türk Dili ve Kültürü Okulları Kaynak Kitabı” nı da hazırladıklarını belirtti.

“İngiltere’de yaşayan Kıbrıs Türk gençleri de bizler için, KKTC’de yaşayan gençlerimiz kadar değerlidir, önemlidir. Bu nedenle hazırlamış olduğumuz kaynak kitap sayesinde, gençlerimizin kendi kültürlerine, eski eserlerine, geçmişine ve geleceğine bağlı ve bu konularda bilinçli bireyler olarak yetiştirilmesine katkı koyacağı inancındayım” diyen Bakan Dürüst, Milli Eğitim Bakanlığı olarak her yıl, İngiltere Türk okullarında okuyan, her okuldan 1-2 öğrencinin KKTC’de misafir edilerek, KKTC’yi yakından tanımaları, kitapta okuduğu bilgileri pratikte de görerek daha iyi özümsemelerini sağlayacaklarını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, İngiltere Eğitim Kültür Ateşesi’nin de göreve başladığını belirterek, İngiltere’deki Türk okulları da bu okullarda öğrenim gören çocukların da kendileri için KKTC’deki okullar ve öğrenciler kadar değerli ve önemli olduğunun altını çizdi.

İngiltere Türk Dili Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu Başkanı Kelami Dedezade de yaptığı konuşmasında, bugüne kadar, kendilerini ziyaret eden ilk Milli Eğitim Bakanı olması dolayısıyla, Kemal Dürüst’e tüm Türk Okulları öğretmenleri, öğrencileri ve velileri adına teşekkürlerini sundu.

Bu ziyaret ile önemsendiklerini hissettiklerini dile getiren Dedezade, kendileri için büyük bir moral ve motivasyon unsuru olduğunun altını çizdi.

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, İngiltere temasları çerçevesinde bugün ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi ile de bir araya gelecek.

 

1

 

Ana Sayfa EĞİTİM Bakan Dürüst'ten İngiltere Temasları

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

ATAKAN: “HALKIN PARTİSİ GENİŞ TABANLI TAM TEKNOKRAT BİR HÜKÜMET MODELİ ÖNERDİ”

Halkın Partisi Lefkoşa Milletvekili, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, dörtlü koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının nedeninin Halkın Partisi olarak gösterilmesinin insafsızca olduğunu söyledi ve...