21.7 C
Lefkoşa
16 Haziran 2021 Çarşamba

BAKAN KOCA: ÇİN’DEN GELEN AŞILARIN ARA SONUÇLARI GÜVENLİ, ONAY SÜRECİNİ BAŞLATTIK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı. Çin’den 50 milyon doz aşı için anlaşma yapıldığını açıklayan Bakan Koca, “İnaktif aşının ara sonuçları güvenli, onay sürecini başlattık. 60 yaş üzerinde kullanılmasının önünde bir engel bulunmuyor” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı.

Koca’nın açıklamalarından satır başları;

2021 yılının ilk Bilim Kurulu toplantısında Aşı planlamasını ele aldık. Planlarımız hazır. Küresel salgının yıkıcı etkisine son vermesini ümit ettiğimiz aşılama için var gücümüzü kullanacağımızdan emin olunuz.

Bugün itibarıyla 50 milyon doz inaktif aşı için kesin anlaşma yapmış ve 3 milyon dozluk ilk bölümü depolarımıza teslim almış durumdayız.

Teslim aldığımız aşılar için güvenlik testleri devam etmektedir. Testler tamamlanır tamamlanmaz sonuçların uygun olması halinde Acil Kullanım Onayı verilecektir.

Acil Kullanım Onayı’nı takiben büyüklerimiz ve kritik görevdeki kişilerden başlayarak 18 yaş üzerindeki vatandaşlarımızı aşılamayı hedefliyoruz

mRNA temelli aşı için de bugün yine bir görüşme yaptık. 4,5 milyon doz garanti ve 30 milyon doza kadar anlaşmamız imzalandı.

Ana Sayfa COVID-19 BAKAN KOCA: ÇİN'DEN GELEN AŞILARIN ARA SONUÇLARI GÜVENLİ, ONAY SÜRECİNİ BAŞLATTIK

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 14 HAZİRAN 2021 PAZARTESİ

Son 24 saatte yapılan test sayısı 7940 olup,15'i  yerel 25 pozitif vakaya rastlanmış, 27 kişi taburcu edilmiştir. 4 kişi hava yolu ile ülkemize gelmiştir. 6...