23 Ekim 2016 Pazar, 00:17

Başbakan Binali Yıldırım’dan canlı yayında flaş açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti’nin 25. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın gerçekleştirildiği Afyonkarahisar’da, CNN TÜRK, A Haber, Habertürk, Kanal 24, NTV, TRT Haber ortak canlı yayın programına katılarak, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.Açıklamarlından satır başları:

Musul’daki durum şuanda şehrin merkesinde DEAŞ unsurlarında temizlemek için yapılan operasyon devam ediyor. Şua nda henüz şehir merkezine gelinmediği için ciddi bir direniş söz konusu değil. Üç koldan operasyon ilerleyecek. Harekat planına göre şehrin Güneybatı tarafı açık bırakılıyor.

Bu arada DEAŞ dikkati çekmek için Musul üzerindeki baskıyı azaltmak için harekat yaptı ve buna karşılık verildi.

Koalisyon içerisinde kara ve hava unsurları içerisidne Türkiye var. Türkiye hava operasyonlarına katılacak. Kara operasyonlarında ise peşmergeler yer alıyor. Başika kampında eğittimiz Ninova askerleri yer alıyor. Amerika lojistik destek veriyor. ABD arka planda yer alıyor. ABD aktif olarak operasyonlarda yer almamızı gerektirecek bir durum söz konusu değil.

Irak’ın bize Başika konusunda teşekkür etmesi lazımken, ‘ne işi var Türk birliğinin diye’ konuşuyorlar. Başka ülkelerin yönlendirilmesiyle yapıldığını düşünüyoruz, bunun. Bizim Musul operasyonundan sonra demografik yapının değiştirileceği, Musul’daki 2 milyon insanın mülteci olacağı ve Türkiye’ye geleceği konusunda endişelerimiz var.

PKK terörünün barındığı ülke Irak. Irak bize laf edeceğine, bu alçak, hain terör örgütüne yataklık yapmasın. Önce ülkelerine sahip çıksınlar.

B ve C planları

Gerek Irak Hükümeti gerek ABD bize milislerin şehrin içine girmeyeceği PKK’nın operasyona katılmayacağı yönünde taahütleri var ama bu bizim tereddütlerimizi gidermiyor.

Terör unsurlarının geçişini engellemek için her türlü önlemi almak zorundayız.

ÖSO’ya destek veriyoruz. Amacımızı Hatay, Antep, Kilis sınrılarını korumaya çalışıyoruz.

Türkiye’nin geleceği ve güvenliği için Trükiye’nin ağırlığı burada olacak.

Kendimiz kararımızı verdik ve yaptık benzer bir şekilde Irakta’ta bunu yapacağız. Derdimiz oraların toprak bütünlüğünün bozulmamasıdır.

Biz bir yayılma politikası içinde değiliz. Bize acı çektiren sorunları çözmek için buradayız.

İran’a uyarı

Bağdat ve İran mezhep çatışmalarına karşı dikkatli olmalı. Bizi birleştiren mezhep değil yüce İslam’dır. Türkiye’de mezhep çatışması yok. Yeni Kerbelaların yaşanmasını istemiyoruz. İslam alemini birbirine kırdıran çatışmaları istemiyoruz.

İran ile sürekli görüşüyoruz. Özellikle PKK ile mücadele konusunda iş birliğimiz var. İran-Trükiye görüşmeleri devam ediyor. İRan’ın Irak ile sınırı var bölge ülkeleri olarak aktif olmamız gerek, uzaktan gelen ülkeleren bu işi bırakmamalıyız.

Saddam’dan doğan yönetim boşluğu DEAŞ’ın doğmasına neden oldu. Saddam’ın gitmesi daha fazla kargaşanın ortaya çıkmasına neden oldu.ABD, Irak’ı işgal etti gitti.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz