26 Eylül 2020 Cumartesi
22.6 C
Lefkoşa

Beynin Kimyası Değişiyor

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nin 2017 yılı değerlendirme toplantısında sunulan bir araştırma, akıllı telefon kullanımına bağımlı gençlerin beyin kimyasında bir dengesizlik gerçekleştiğini öne sürdü.Nöroradyoloji profesörü Hyung Suk Seo önderliğinde Seul’deki Kore Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, söz konusu verilere ulaştılar. Akıllı telefonlarına ya da internete bağlı olan kişilerin beynindeki kimyasal değişimleri araştırmak için manyetik rezonans spektroskopisi (MRS) adı verilen bir sistem kullanıldı.

15.5 yaşında olan toplam 9 erkek ve 10 kadın bireyden oluşan gönüllü denekler testlere katılmayı kabul ettiler. Bu gençlerden 12’si deneylere katılmadan önce, video oyunu bağımlılığı yaşayan insanlara uygulanan bilişsel davranış terapisi aldı programına dahil olmuştu.

Sosyal yaşamdan uyku bozukluğuna kadar her bir muhtemel etkinin ne kadar şiddetli olabileceği, bu bağımlılık testinde ortaya konmuş oldu. Çünkü akıllı telefon ve internet bağımlılığı olan 12 gencin, diğerlerine göre daha çok depresyon, anksiyete, uyku bozukluğu gibi sorunlara yatkın oldukları tespit edildi.

Deneklere deney öncesinde ve sonrasında olmak üzere iki kez MRS muayenesi yapıldı. MRS prosedürü, beyin sinyallerini farklı kimyasal etmenlere bağlı olarak ölçmek için tasarlanmış bir sistemdir. Bağımlı gençlerin, yukarıda saydığımız etmenlere neden olan kimyasal maddelerin miktarlarında önemli artış gözlemlendi. Yani bir nevi beyinlerinin kimyasal yapısı değişiyordu.

Uyuşukluk ve kaygı gibi yan etkilere bağlı olarak, kişilerin bilişsel ve duygusal sinir ağları da değişim yaşıyor. Hatta bu kişiler deneyimleri işleme ve öğrenme konusunda önemli derecede yeti kaybına uğruyorlar. Yani gün geçtikçe daha zor öğrenmeye ve algılamaya başlıyorlar.

Ana Sayfa Genel Beynin Kimyası Değişiyor

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

UBP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI TATAR, İSKELE BÖLGESİ’NDEYDİ

Ulusal Birliği Partisi (UBP) Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Adayı, Başbakan Ersin Tatar, İskele Boğaz’da K-PET Akaryakıt Dolum Tesisleri ile Altınbaş Tesisleri’nde incelemeler yaptı. UBP Basın Bürosu’ndan...