Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.



24 Ağustos 2016 Çarşamba, 16:56

Biden: “Gülen keşke ABD’de değil başka bir ülkede olsaydı”

Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştiren ABD Başkanı yardımcısı Joe Biden, FETÖ lideri Fetullah Gülen’in iade konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Biden, “Gülen’in iadesine Federal Mahkeme karar verecek. Gülen keşke ABD’de değil başka bir ülkede olsaydı” dedi. ABD Başkan yardımcısı Jeo Biden 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye’nin 11 Eylül’ü olduğunu da vurguladı.



 

Türk askerlerinin Cerablus kentine yönelik harekat düzenlediği gün, ABD’den önemli bir konuk geldi. ABD Başkan yardımcısı Joe Biden, Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeden önce 15 Temmuz darbe girişiminde saldırıya uğrayan TBMM’de incelemelerde bulundu. Biden’a TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP Başkanvekili Akif Hamzaçebi eşlik etti.

ABD Başkan yardımcısı Joe Biden, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile görüşmesinin ardından açıklamada bulundu.

Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştiren ABD Başkanı yardımcısı Joe Biden, FETÖ lideri Fetullah Gülen’in iade konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Biden, “Gülen’in iadesine Federal Mahkeme karar verecek. Gülen keşke ABD’de değil başka bir ülkede olsaydı” dedi.
ABD Başkan yardımcısı Jeo Biden 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye’nin 11 Eylül’ü olduğunu da vurguladı.

ABD Başkan yardımcısı Biden ile TBMM Başkanı İsmail Kahraman arasındaki görüşme 50 dakika sürdü. ABD Başkan yardımcısı Joe Biden da üzüntülerini dile getirerek “Olayın ertesi günü burada olmak isterdim” dedi.

Joe Biden’a TBMM binasını gezdiren İsmail Kahraman, bazı bilgiler verdi.

NTV’den Özgür Akbaş’ın aktardığına göre, 15 Temmuz sonrasında kapıların örüldüğü yerlere de girildi. 
Kapılar kırılarak girilen bölümler arasında İsmail Kahraman’ın makam odası da bulunuyor.
İsmail Kahraman, Joe Biden’ı uğurlarken “Demokrasinin kalesi olmaya devam edeceğiz” dedi. 
Biden, bu sözler üzerine “Ben sizi güveniyorum, demokrasiyi yayın” şeklinde konuştu.

ABD Başkan Yardımcısı Biden daha sonra, TBMM Başkanı Kahraman eşliğinde, 15 Temmuz darbe girişiminde Meclis’in hasar gören bölümlerini gezdi.

Kahraman’ın, bombalanan yerlerin bir bölümünü demokrasi müzesi yapacaklarını söylemesi üzerine Biden, 1812’de İngilizler’in, Capitol binalarını bombaladığını, kurşun izlerinin olduğu yerleri kendilerinin de sakladıklarını belirtti.

Ancak o zaman savaş olduğuna işaret eden Biden, insanların bunu unutmasını hiçbir zaman istemediklerini kaydetti.

TBMM’de büyük hasar gören bölümlerden biri olan Başbakan makam odasını da inceleyen Biden, odadaki saatin 12.00’de durduğunu belirterek, “Bakın ben de tam zamanında buraya geldim. Masanın arkasında fotoğrafımı çekin. Böylece Başbakan’a geç kalmadığımı, tam da 12.00’de onun ofisine geldiğimi kendisine söyleyebilirim” dedi.

Biden, büyükbabasının kendisine “Joe inancını kuvvetli tut” derken babaannesinin ise “Hayır. İnancını yay, demokrasiyi yay” dediğini anlattı.

İsmail Kahraman da bunun fevkalade güzel bir formül olduğunu ifade etti.

Ev sahipliği için Kahraman’a teşekkür eden Biden daha sonra Meclis’ten ayrılarak Başbakan Binali Yıldırım’la görüşmek üzere Çankaya Köşkü’ne geçti.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz