16.3 C
Lefkoşa
20 Ekim 2021 Çarşamba

“Bina Güvenliği ve Yapı Denetimi Uygulaması”

Bakanlık tarafından yayınlanan genelge ile, Fasıl 96 “Yollar ve Binaları Düzenleme” Yasası çerçevesinde; inşaat ruhsatı izni veren makam olan Kaymakamlıklar, sorumluluk bölgelerinde 1 Nisan 2016 tarihi itibaren “Bina Güvenliği ve Yapı Denetimi” uygulaması başlatacak.

Uygulama ile, inşaatlarda, can ve mal güvenliğinin etkin biçimde sağlanması, inşaatların mimar ve mühendislerin sorumluluğunda çağdaş standartlarda başlatılması ve inşaat tamamlanıncaya kadar geçen sürecin denetim altında sürdürülmesi amaçlanıyor.

Uygulama sürecinde, Kaymakamlıklara inşaata başlamak isteyenler tarafından Beyan Formu, İnşaat Başlama Belgesi, İnşaat Kontrol Tutanağı ile Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği tarafından verilen İnşaat Müteahhitliği Belgesi ibraz edilecek.

1 Nisan 2016 tarihinden itibaren inşaat izni alacak olanlar, bulundukları ilçenin Kaymakamlığı’na başvurarak yeni uygulama ile ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilecek.

Ana Sayfa Genel "Bina Güvenliği ve Yapı Denetimi Uygulaması"

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER / 18 EKİM 2021 PAZARTESİ

Bugünden yarın sabaha kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti tutuyor veya mücbir...