21.3 C
Lefkoşa
31 Ekim 2020 Cumartesi

Bitki Çayları Masum Değil!

Bitkisel çayların fazla tüketilmesinin sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirten Koçak, karaciğer ve böbreklerde olumsuz etkiler oluşturabileceğini dile getirdi. Koçak, “Binlerce yıl sağlığın korunmasında ve hastalıkların tedavisinde önemli rol oynayan bitkisel çaylar, fenolik bileşikler A, E ve C vitaminleri gibi antioksidan maddelerce zengindir. Bu antioksidanlar bitkisel çaylara özel aromalarını verir ve besin değerlerinin yüksek olmasına en önemli sebeptir. Ayrıca kansere karşı koruyucu, kalp ve damar sağlığını koruyucu etkili bileşenlerdir. Ancak bitkilerin etken maddelerinin de ilaç olduğu ve yan etkileri olabileceği unutulmamalıdır.  Günlük 3 su bardağı bitkisel çay tüketimi sakıncalıdır. Son zamanlarda şifalı bitkilerin karaciğer ve böbreklerde toksik etki gösterebileceği ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır” diye konuştu.

Koçak, özellikle risk grubunda olan hamile, emzikli anne, çocuk ve yaşlılarda tüketimi konusunda doktor ve diyetisyen tavsiyesine başvurulmaları gerektiğini anlattı. Koçak, şöyle dedi:
“Emzikli annelerin süt arttırmak amacıyla daha sık tükettiği bitki çayları ile ilgili bilinçlendirilmeleri, yardım almaları oldukça önemli. Piyasada -internette ve sosyal medyada-  satılan ya da aktarlar tarafından hazırlanan, kilo vermeye yardımcı olarak öne sürülen zayıflama çayları uzun süreli kullanılması halinde birçok kronik hastalığa neden olabilir.”

Ana Sayfa Genel Bitki Çayları Masum Değil!

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

TC İçişleri Bakanı Soylu, Kovid-19 Testinin Pozitif Çıktığını Duyurdu

"PAZARTESİ GÜNÜ KENDİMİZİ İYİ HİSSETMEYİNCE TEKRAREN YAPTIRDIĞIMIZ TEST EŞİM, KIZIM VE BENDE POZİTİF ÇIKTI. DÜNE KADAR EVDE SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ TEDAVİ DOKTORLARIMIZIN TAVSİYESİYLE HASTANE ORTAMINA NAKLEDİLMİŞTİR" TC...