21.9 C
Lefkoşa
18 Eylül 2021 Cumartesi

“Bizi Eleştirenler Önce Kendilerine Baksınlar”

 

Saner, yazılı açıklamasında, kararnameler konusunda muhalefete bilgi verilmediği iddialarının doğru olmadığını, her türlü bilgiyi paylaştıklarını söyledi.

“YANGINDAN MAL KAÇIRILMADI”

Çalışma ve muhaceret affı konusundaki eleştiriler üzerine bugün Meclis’te yaptığı konuşmaya da atıf yapan Saner, yürürlüğe konulan yasa gücünde kararname ile ilgili muhalefete bilgi verilmediğine ilişkin CTP tarafından dile getirilen  iddiaların doğru olmadığını belirterek, “Yangından mal kaçırılmadı ve kararname ile ilgili her türlü bilgi muhalefetle paylaşıldı” ifadelerini kullandı.

Yasa gücünde kararnamenin ham halini bizzat kendisinin makam odasında, CTP’den bir milletvekili ve bürokratları ile görüşerek paylaştığını kaydeden Saner, “Bilgi verilmedi demek yanlış” dedi.

Yapılanların etik olmadığını savunan Saner, Yasa Gücünde Kararname’nin Meclis’te görüldüğünü, 3 Ekim 2016 tarihli Meclis’in Yasama Raporu’nda görüşülen konunun ara emrinin 29 Eylül’de alınmasının ise düşündürücü olduğunu ifade etti.

“2005’TE AYNISINI CTP MECLİS AÇIKKEN YAPTI”

Muhaceret ve çalışma affına yönelik kararnamenin benzerinin 2005 yılında üstelik Meclis açıkken CTP tarafından yayımlandığını kaydeden Saner, o yılki kararnamenin gerekçesine dikkat çekti.

Saner, kararnamenin 19 Temmuz ile 7 Ağustos 2005 tarihleri arasında 2 ay süresince geçerli olduğunu ifade ederek, Ekim 2005 tarihinde yasa olarak yeniden yürürlüğe girmesi amaçlanan Yasa Gücünde Kararname’nin Komite tarafından geri çekildiğini anımsattı.

Saner, “Böyle bir durumda tabi ki eleştiri yapanları eleştireceğim, bunun ne kadar etik olduğunu soracağım. Aynı kanun hükmünde kararname sizin tarafınızdan yapılacak, Meclis açıkken bile geçirilmeyecek; sonra biz yapınca ‘UBP’nin yaptığı kararnameler şöyle olur’ diye eleştireceksiniz. Önce kendi yaptığınıza bakacaksınız ” ifadelerini kullandı.

Ana Sayfa Genel "Bizi Eleştirenler Önce Kendilerine Baksınlar"

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC DÖVİZ KURLARI / 17 EYLÜL 2021 CUMA

Döviz fiyatları bugün ne kadar oldu? Güncel Dolar, Euro, Sterlin alış fiyatı-satış fiyatı, pariteler ve çapraz kurlar hangi seviyesinde yer alıyor? - 17/09/2021 - Tarihinde Geçerli...