Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.24 Mart 2016 Perşembe, 20:37

‘Bosna Hersek için tarihi bir gün’

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İzetbegoviç, Karadzic’e verilen cezaya dair, “Bosna Hersek için tarihi bir gün. Yakın tarihte yaşananların büyük bir kısmı, bu kararla onandı.” dedi.SARAYBOSNA

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICTY) Bosnalı Sırpların emektar önderi Radovan Karadzic‘i 40 sene hapse mahkum etmesinin arkası sıra matbuat toplantısı düzenledi.

İzetbegoviç, bugünün Bosna Hersek için tarihi bigün bulunduğunu belirterek, andıran tarihte yaşanmış olan gerçeğin iri bir kısmının, bu kararla onandığını kaydetti.

‘Nuremberg’den sonradan Avrupa’daki en iri harp suçu kararı’

Kararın hoppadak semt için değil, tamamı evren için ehemmiyetli bulunduğunu tamlayan İzetbegoviç, ‘Karadzic hakkında karar, Nuremberg’den sonradan Avrupa’daki en iri harp suçu kararı’ dedi.

İzetbegoviç, maruz kararın Karadzic gibi, Slobodan Milosevic üzere liderlerin de cezalandırılmamış kalmayacağını gösterdiğini vurgulayarak, ‘Er ve ya geç yaptıklarından çevre ukubet alacaklar. Karar, Bosna Hersek ve Bosna Hersek halkı için akıbet aşama önemli’ diyerek konuştu.

SDS karardan kıvançlı değil

Bu arada, Karadzic’in kurucularından bulunduğu Sırp Demokratik Partisi (SDS) Genel Başkanı Mladen Bosic, kararın ‘adil olmadığını’ savundu.

‘Adalet yerini buldu’

Lahey’deki mahkemenin başsavcısı Serge Brammetz ise meydana getirdiği bağlanmış açıklamada, ‘Adalet yerini buldu’ ifadesini kullandı.

Muhabir: Alma Çekovic, Lejla Bıogradlıja

Kaynak: AA

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz