Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.25 Mart 2016 Cuma, 00:52

‘Bosna kasabı Karadzic’e verilen karar adaletin zaferidir’

Kosova Başbakanı Mustafa, Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Karadzic hakkında 40 yıl hapis cezası vermesini “adaletin zaferi” olarak nitelendirdi.PRİŞTİNE/TİRAN

Kosova Başbakanı İsa Mustafa, Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin, Bosnalı Sırpların emektar önderi Radovan Karadzic huzur 40 sene dam cezası vermesini ‘adaletin zaferi’ yerine nitelendirdi.

Mustafa, içtimai iletişim araçları marifetiyle meydana getirdiği açıklamada, mahkemenin Karadzic’e verdiği cezanın ehliyetsiz bulunduğunu savunarak, gene de verilen cezanın zamanın Sırp diyeti çeşidinden işlenen dinamit suçların faillerinin birlikte güneş adaletle yüzleşeceklerinin işareti bulunduğunu kaydetti.

Karadzic ve işbirlikçilerinin alanda işledikleri sayımsız suçun arkası sıra adil kaçamayacaklarını vurgulayan Mustafa, Kosova’da da binlerce insanoğlunun ölümüne hastalık bulunan sorumluların da ukubet alması temennisinde bulunarak, Karadzic ile alakalı kararın ‘adaletin zaferi’ bulunduğunu tabir etti.

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati de içtimai iletişim araçları marifetiyle meydana getirdiği açıklamada, emektar Yugoslavya topraklarında hayatlarını kaybeden kurbanların yakınlarının adaleti adalet ettiğini belirterek, mahkemenin Karadzic ile alakalı kararının, adaletin inkar karşısında galip geldiğinin kanıtı bulunduğunu kaydetti.

Lahey’deki mahkeme, ‘Bosna Kasabı’ yerine vasıflandırılan Karadzic huzur soykırım, insanlığa huzur kabahat yapmak ve harp kurallarını ihlal etmekten 40 sene dam cezası vermişti.

Muhabir: Zülfiya Yakup, Fatjon Cuka, Dzihat Aliju

Kaynak: AA

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz