Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.26 Temmuz 2016 Salı, 11:54

Brexit Erasmus’u da vuracak!

İngiltere’deki yapılan ve AB’den çıkma yönünde sonuçlanan referandum Erasmus programını da etkileyebilir.Her yıl 15 bin İngiltere vatandaşının Avrupa’daki çeşitli üniversitelerde değişim programı kapsamında eğitim almasına olanak sağlayan Erasmus programı İngiltere’de kullanımdan kalkabilir.

Ülke medyasında yer alan haberlerde Brexit sonrası pek çok alanda zor günler geçirmesi beklenen İngiltere’de bir sıkıntı da üniversitelerde yaşanabilir.

Zira Brexit kararı neticesinde İngiliz öğrencilerinin Erasmus’tan yararlanma haklarının sona ermesi gündemde.

İNGİLTERE’DEKİ AB VATANDAŞI ÖĞRENCİLERİ DE ETKİLEYECEK 

Eğer bu durum gerçekleşirse zarar gören öğrenciler sadece İngilizler olmayacak. Değişim programları kapsamında İngiltere’deki çeşitli üniversitelerde eğitim gören 27 bin 401 AB vatandaşı öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerin okul ücretleri İngiltere AB üyesi olduğundan Avrupa Birliği tarafından karşılanıyor. İngiltere’nin AB’den çıkması durumunda bu bursların da ortadan kalkacağı belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erasmus İngiltere Direktörü 30 yıl boyunca Erasmus’un pek çok öğrencinin hayatlarını zenginleştirdiğine vurgu yaparak sürecin oldukça acı ve bilinmezliklerle dolu olduğunun altını çiziyor.

17.2 MİLYON SEÇMEN BREXIT DEMİŞTİ 

Haziran ayında yapılan referandumda  17 milyon 228 bin 077 seçmen (yüzde 51.8) “AB’den ayrılma yönünde oy kullanmış, 16 milyon 701 (yüzde 48.2) seçmen ise “AB’de kalalım” şeklinde oy kullanmıştı.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz