21 Şubat 2020 Cuma, 13:05

Bu bitkilerle vücudunuzu onarın

Bazı insanlar sadece hastalığın ilk ortaya çıkış döneminde bitki ve baharatlardan destek almaya başvuruyor. Dünyada ise hastalıkları tedavi etmek için bitkisel ilaç kullanımı gittikçe artıyor. Birçok baharatın ve bitkinin ilaçların farmakolojik olarak ana maddesi olduğu düşünülürse aslında bir uzman desteğiyle onlardan faydalanılabilir. Evinizde de kolaylıkla bulabileceğiniz şeylerle bazı hastalıkların semptomlarını tedavi etmek hatta hızlı yaşlanmanın önüne geçmek mümkün. İşte o 10 baharat ve bitki…1-Biberiye
Biberiye bitkisinin aroması, hafızayı güçlendirip konsantrasyonu sağlamaya yardımcı olur. Ruh halini iyileştirerek beynin yaşlanmasını önleyebilir. Yaprakları yemeklerde çeşni olarak kullanıldığında faydalarından yararlanılabilir. Biberiyeyi parfüm veya yağ haline de getirebilirsiniz.

2-Sarımsak
Sarımsak, grip ve soğuk algınlığı ile mücadelede çok iyi bir besindir. Kan basıncını düşürerek kalp hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Sarımsak ayrıca Alzheimer ve demansı önlemeye yardımcı olduğu düşünülen antioksidanlar da içerir. Ezilmiş ve doğranmış sarımsak, sağlık için çok faydalıdır.

3-Acı biber
Acı biberin yaşlanma karşıtı etkisi vardır. Yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye de yardımcı olur. Acı biberi doğrayarak her şeyin içine ekleyebilirsiniz. Çiğ, ızgara ve kavrulmuş olarak da yenilebilir. Ancak mide yanması gibi bir problem yaşıyorsanız acı biber tüketirken temkinli olmakta fayda var.

4-Zencefil
Zencefil sindirimi düzenleyip gaz çıkışını kolaylaştırır. Aynı zamanda enflamasyonu azaltır, ağrıyı hafifletir ve soğuk algınlığına da iyi gelir. Zencefilin sabah ortaya çıkan bulantılara da iyi geldiği belirtiliyor. Zencefili çay şeklinde ya da çorbanıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Taze zencefil de birçok tatlıya eklenebilir.

5-Maydanoz
Maydanoz, yüksek tansiyon tedavisine yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki K vitamini sayesinde kemik sağlığını da güçlendirir. Kurutulmuş maydanoz çorba, güveç ve domates soslarının lezzetini artırmak için kullanılabilir. Taze maydanoz; salata ve marine soslarına, deniz ürünleri tariflerine eklenebilir.

6-Tarçın
Tarçın, vücuttaki enfeksiyonlarla savaşmaya ve doku hasarını onarmaya yardımcı olabilir. Ayrıca anti-enflamatuardır ve kalp hastalığı riskini azaltır. Buna ek olarak, tarçın bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya ve hatta sizi kanserden korumaya da yardımcı olabilir. Tarçın, çubuk halinde çay ve kahveye eklenebilir. Tarçın tozu ise tatlılara, yulaf ezmesine, smoothie’lere ve kreplere konulabilir.

bit

7-Nane
Nane baş ağrılarını ve migreni hafifletmeye yardımcı olur. Nane çayının buharı, tıkalı sinüsleri rahatlatabildiği için solunum problemlerine de yardımcı olur. Nane yaprakları kurutulmuş veya taze olarak kullanılabilir. Aynı zamanda nane yağından da faydalanabilirsiniz.

8-Papatya
Papatya çayı adet ağrısını azaltarak psikolojik olarak daha rahat hissedilmesine yardımcı olur. Bu çay ayrıca kan şekerini düşürerek diyabet tedavisine yardımcı olur.

9-Frenk soğanı
Uykuya dalmayı kolaylaştıran kolin maddesini içerir. Ayrıca yapısında bulunan folat sayesinde depresyonu hafifletmeye ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan serotonin üretimine katkı sunar. Frenk soğanını bitkiye zarar vermemesi için keskin bir bıçakla asla doğramayın. Yumurtalı ve peynirli tariflerle tüketebileceğiniz gibi çorba ve salataları da onunla lezzetlendirebilirsiniz.

10-Lavanta
Lavanta yağı yaraları ve böcek ısırıklarını iyileştirmeye yardımcı olur. Lavanta aynı zamanda kaygı, uykusuzluk ve depresyona da iyi gelir. Bu bitki ile yapılan yağ, dirençli mantar enfeksiyonları için de oldukça etkilidir. Lavanta yağını günde 1 veya 2 kez nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca Hindistan cevizi yağı, tamanu yağı veya nane yağı ile de karıştırabilirsiniz.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz