11 Ağustos 2018 Cumartesi, 18:59

Bursa’daki orman yangını kontrol altında

Bursa Mudanya’da orman yangını çıktı. Bursa Valisi yaptığı açıklamada yangının kontrol altına alındığını söyledi. Açıklamaya göre yangında can kaybı yaşanmadı, 2 evin çatısında hasar oluştu. Sabotaj iddialarının olduğu yangınla ilgili savcılık soruşturma başlattı.Bursa’nın Mudanya ilçesinde ormanlık alanda çıkan ve yerleşim yerlerini tehdit eden yangın kontrol altına alındı.

Alınan bilgiye göre, Bursa-Mudanya karayolu Çağrışan mevkisindeki çamlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.
Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın, yolun karşı tarafına da sıçradı.

yangın alev.jpg

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki tüm ekipler ile helikopter, iş makineleri ve arazözler bölgeye sevk edildi.

Büyükşehir Belediyesine ait çok sayıda itfaiye aracı da bölgeye gönderildi. Söndürme çalışmaları için İstanbul, Bilecik ve Karabük’ten de takviye helikopterler istendi.

YOL KAPATILDI
Çevre illerden gelen destek ile birlikte yangına havadan 5 helikopterle müdahale ediliyor. Müdahale nedeniyle kapatılan Bursa-Mudanya karayolu tekrar trafiğe açıldı.

YERLEŞİM YERLERİ TEHDİT ALTINDA
Ekipler, yangının yerleşim yerlerine ulaşmaması için yoğun çaba sarf etti. Yangın bölgesindeki evler tedbir amacıyla boşaltıldı.

“YANGIN KONTROL ALTINDA”
Bursa Valisi İzzettin Küçük NTV’ye yaptığı açıklamada yangının kontrol altına alındığını söyledi. Yangında can ya da mal kaybı yaşanmadığını sadece iki evin çatısında hasar oluştuğunu belirten Küçük, “6 helikopter, 1 uçak ve de karadan olmak üzere müdahalemizi yapıyoruz” dedi.

SABOTAJ MI?
Yangının 4 noktadan ayrı ayrı çıktığı iddiası sabotaj ihtimalini akıllara getirmişti. Bu konuya da değinen Küçük, “Yangın 4 farklı yerden çıkmadı. Şiddetli rüzgar olduğu için her yere sıçradı. En küçük bir mangal parçası bile yangına yol açacak durumda. Bir yerde çıktı sonra değişik yerlere fırtınadan sirayet etti” diye konuştu.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Öte yandan Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Mudanya orman yangınıyla ilgili soruşturma başlattı.

“CAN YA DA MAL KAYBI YOK”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise sabotaj iddialarına ilişkin “Bu tip iddialar da söz konusu. Bunu yapan varsa şerefsizdir. O kadar rüzgar var ki küçük bir piknik tüpü bile neden olmuş olabilir. Şimdi bunları konuşmanın sırası değil” ifadelerini kullandı.

250 HEKTARLIK ALAN TEHDİT ALTINDA
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da yangının 4 ayrı noktada başlamasının bir takım şüpheleri de beraberinde getirdiğini belirtti.

Türkyılmaz, aynı bölgede 29 Ağustos 2015’te de yangın çıktığını hatırlatarak “Diğer ilçelerle birlikte 250 hektar alan yanmıştı. Bizim ilçemizde 100 hektar yanmıştı. Aynı ölçülerde bir bölge yanmak üzere ve yanıyor. Çok büyük üzüntü içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Rüzgarın söndürme çalışmalarını olumsuz etkilediğini söyleyen Belediye Başkanı, alevlerin akşama doğru kontrol altına alınmasını beklediklerini belirtti. Öte yandan yangın nedeniyle oluşan duman, kent merkezi olmak üzere şehrin birçok yerinden de görülüyor.

“DURUM İYİYE GİDİYOR”
Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın da yaptığı açıklamada, söndürme çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi ve “Şu anda durum iyiye gidiyor. Birkaç nokta kaldı. İnşallah kısa sürede halledeceğiz” diye konuştu.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz