Cem Karabay’ın su altındaki üç günü – VIDEO

521 kez izlendi, 02 Ağustos 2015 Pazar

Akvaryum Adam Cem Karabay, Nazmi Pınar’ın sunduğu Ada Raporu programının konuğu oldu. Çıkarma Plajı’nda 72 saat suyun altında kalarak dünya rekoru kıran Karabay, suyun altında yaşananları anlattı. Bunun yalnızca bir rekor olmadığının altını çizen Karabay, Guinness Rekorlar Kitabı’na Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adını yazdırmanın gururunu da taşıdıklarını ifade etti.

Ceren ERCİH

2007’DE BANA DALIŞ HAYATIN BİTTİ DEDİLER
Rekor denemelerine nasıl başladığını anlatan Karabay aslında yapılmaz denileni yaptığını, başarısızlık için mazerete hayatında yer olmadığını şu sözlerle kaydetti: İlk bu dünya rekoru maceralarına başladığımda sene 2009’du. 2007’de çok ağır bir kaza geçirdim ve kazada çenem dağıldı, ellerim kopuyordu, kulak zarlarım gidiyordu çene kemiğim hala daha tellerle bağlıdır. O yıllarda bana dediler ki senin dalış hayatın bitti. Yok öyle bir şey dedim ve öyle bir hırsla başladı herşey. 009’da ilk dünya rekorumuzu gerçekleştirdik.Suyun altından çıkmaksızın 135 saat boyunca akvaryum ortamında yaşadık. Bu rekorla Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeryi başarmış ilk ve tek Türk sualtı sporcusu olma ünvanını aldık ve 2011’de süreyi 192 saat 19 dakika 19 saniyeye çıkardık. ve Kainatta su altında en uzun süre yaşayan insan unvanını aldık.”

HERKES HAYAL DEDİ HAYALİ GERÇEKLEŞTİRDİ
72 saat Girne Çkartma Plajı’nda suyun altında kalarak yalnızca bir dünya rekoru kırmayan Karabay, Guinness Rekorlar Kitabı’na Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adını yazdırmanın gururunu da şu sözlerle paylaştı: “Özkan Yorgancıoğlu’ndan randevu aldık ve Başbakanım biz bir dünya rekoru yapacağız ne dersiniz diye sordum. ‘Valla yapabilirseniz ne mutlu’ Ama bizim amacımız rekor kırmak değil, yanlış anlamıyın, biz Guiness Dünya Rekorları kitabına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yazdırmak için mücadele edeceğiz. ‘inşallah çocuklar dedi başarabilirseniz ne mutlu’ O günden sonra süreci başlattık bugünde konuşuyoruz, ne mutlu bize. uzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına bugün Guinness Dünya Rekorlarına yazdırabildiysek ne mutlu bize. Ben bunun için Temmuz 2015 Ocak ayından, Temmuz ayına kadar Gunnies ile yazışmalar gerçekleştirdim. Destekçilerimiz arasında KKTC Başbakanlığı ve Merit International otelleri ve aynı zamanda rekorun kırıldığı yerde KKTC Girne olarak artık Gunnies Dünya Rekorları kitabında. Benim yaşadığım en büyük mutluluk ve gurur buydu. Çünkü herkesin söylediği tek kelime bu hayaldi. Bu onlara göre bir hayaldi ama artık gerçek.”

SUYUN ALTINDA YEMEK YEDİ, ÇORBA İÇTİ
Suyun altında nasıl yemek yediğini ve ihtiyaç giderdiğini aktaran Karabay, bunun için 6 ay boyunca hazırlık evresi geçirdiğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Köfteyi alıyorum, ağzıma doğru götürürken ağzımı büzüp hava çıkırıyorum ve yavaş yavaş yemeği boğazıma doğru itiyorum. Ezogelin çorbası bile içtim. 3 gün boyunca küçük su dediğimiz olayı rahatlıkla gerçekleştirdik. diğeri ile ilgili bir ihtiyaç olmadı. Olsaydı onu o zaman düşünecektik. ”

BİR İKİ GÜN DAHA KALSAYDIM SOLUNGAÇLARIM ÇIKARDI
Suyun altında 72 saat kaldıktan sonra karaya çıkmanın nasıl bir his olduğunu da aktaran Karabay, konuyu esprili bir dille ele aldı ve şunları ifade etti: “Sudan çıktıktan sonraki görüntüme baktım. Yandan görüntü mutasyon geçirmek üzere olan bir insan. Dudaklar tuzdan yanmış kapanmıyor, alt dudak iyice sarkmış, surat şişmiş. Bir iki gün daha kalsaydım solungaçlar arkadan çıkmaya başlayacaktı. Benim suratım şiş, ama bu şişlikler bir iki gün sonra geçecektir ama bu rekor ada tarihine yazılmıştır.”


www.kibriswebtv.com/ÖZEL

Etiketler: Gündem Slider Kıbrıssondakika'dan
Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz