34.7 C
Lefkoşa
29 Temmuz 2021 Perşembe

Cenevre’nin Şifreleri

Cenevre görüşmelerinde, Kıbrıs Cumhuriyeti anayasası gereği garantör ülkelerden biri olan İngiltere’nin, KKTC’yi tanımasının kulislerde konuşuluyor olması oldukça önemli.
KKTC ve Türkiye’nin Kıbrıs’ta egemen eşit ve iki devletli çözüme yönelmesi, federasyon görüşmelerinden sonuç çıkmayacağının anlaşılması ile ortaya çıkmış ve Maraş’ın kısmi açılmasıyla, aslında bu durum, tüm dünyaya deklare edilmişti.
İngiltere’nin Türk tarafının tezini destekler şekilde KKTC’yi tanıması gerçekleşirse, bölgedeki taşlar yerinden oynar. BREXIT’in neticelenmesiyle AB’nin, dolayısıyla Yunanistan ve GKRY’nin politik prangasından kurtulan İngiltere’nin, Doğu Akdeniz’de yeniden oyun kurucu rolüne soyunmaya başlayacağı düşünülebilir.
İngiltere’nin, KKTC’yi tanıması, okun yaydan çıkması demektir. Bu durum Kıbrıs davası için çok büyük bir kazanım olacaktır. Bu tanımanın, diğer ülkelerce devamının geleceğini de öngörmek zor olmasa gerek.
İngiltere’nin Kıbrıs’taki sosyo-kültürel etkisi hala devam etmektedir. Araçların direksiyonları Kıbrıs’ın her iki tarafında da çoğunlukla sağdadır ve trafik Avrupa ve ABD’nin tersine soldan akmaktadır. KKTC’de hala ev, araba fiyatları İngiliz sterlini olarak fiyatlandırılmaktadır ve adanın her iki tarafına yerleşmiş ve yıllardır bu topraklarda yaşayan azımsanmayacak bir İngiliz nüfus vardır. Bunlara ek olarak, İngiltere’nin egemenlik hakkı kendinde olan Dikelya ve Akrotiri üsleri ile Kıbrıs’ta toprağı da vardır. Yani İngiltere üsleri, aynı zamanda İngiltere toprağıdır. Bu da demektir ki, küçük de olsa, bu üslerin deniz yetki alanları da söz konusu olabilecektir.
Kıbrıs adası çevresindeki doğal gaz rezervlerinden pay almak isteyen İngiltere, garantör ülke ve üsleri vasıtasıyla toprak sahibi olma sıfatıyla, Doğu Akdeniz’in kıyıdaş ülkelerinden biri olduğunu daha net gösterecek ve yakın gelecekte, bu bölgede, AB ülkeleri Almanya’dan da Fransa’dan da çok daha etkin olacaktır.
Türkiye ve KKTC’nin, Kıbrıs davasında İngiltere’yi yanına çekebilmesi umuduyla, görüşmelerin sonucunun açıklanmasını bekleyelim bakalım.
Yrd.Doç.Dr. Ersoy Önder

 

Yrd. Doç. Dr. ERSOY ÖNDER

GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi

Ana Sayfa DÜNYA Cenevre’nin Şifreleri

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

TÜRKİYE KOVİD-19 GENEL DURUM /28 TEMMUZ 2021 ÇARŞAMBA

28 Temmuz 2021 corona virüs tablosu: 76 can kaybı, 22 bin 291 yeni vaka Türkiye'nin 28 Temmuz 2021 günlük corona virüs tablosu açıklandı. Türkiye'de son 24...