Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.04 Mart 2015 Çarşamba, 09:56

Çerkez: ”Kamu Reformu’ndan ses seda yok”

KTTO Eski Başkanı Günay Çerkez ülke ekonomisine ilişkin ciddi uyarılarda bulundu. Ekonomide yol gösterici çalışmalar yapıldığını belirten Çerkez hükümetler tarafından bu çalışmaların kale alınmadığını söyledi. 2015 bütçesinin bile açıkla kabul edildiğini anımsatan Çerkez, dünyanın hiçcir yerinde açık veren bütçeyi bir Meclisi’in onaylamayacağını belirtti.ÇErkez, BRT’de İpek Çöl Pınar’ın Sabah Rotası programına konuk oldu. KKTC ekonomisinde son 5-6 yıldır bir ilerleme yaşanmadığını kaydeden ÇErkez KKTC’nin 2015-2015 Rekabet Edebilirlik raporuna da değindi.

Rekabet edebilirlikte geçen sene 148 ülke arasında 118. sırada bulunan KKTC’nin bu yıl 144 ülke arasında 114. sırada olduğuna dikkat çeken Çerkez” pozisyon olarak geirlemesek de bir çok konuda geirledik” dedi.

Verimsiz devlet bürokrasisinin rekabet edebilirliğin önündeki en büyük engel olduğuna dikkat çeken Günay Çerkez, KKTC ekonomisini düzeltmek adına çok ciddi araştırmaların yapıldığını, raporların hazırlandığını ancak hükümetler tarafından bu çalışmaların kale alınmadığını söyledi. Çerkez “Son 15 yıldır hükümetlerin hiç biri ciddi-cesur kararlar alacak cesaret gösteremedi” dedi.

KKTC Meclisi’nde açık veren 2015 bütçesinin onaylandığını anımsatan Çerkez dünyanın hiçbir yerinde açık veren bütçeye bir Meclis’in onay vermeyeceğini söyledi. Çerkez KKTC’de her çocuğun 15 bin TL borçla doğduğunu, halkın ürettiğinden daha fazlasını harcadığını, 4,5 milyar TL’lik borç bulunduğunu kaydetti. Çerkez 2015 bütçesiyle KKTC ekonomisinde büyüme olmasının imkanı bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Çerkez “Dünyada siyaset ekonomiye göre şekillenir. Bizde tam tersi, ekonomi siyasete göre şekilleniyor. Meclis çok verimli çalışmıyor. Yatırımcının önündeki bürokratik engellerin kaldırılması lazım” dedi.

Yılda 120 milyon Euro’nun Güney Kıbrıs’a kaydığını da belirten Çerkez, iktidardaki partilerin genel kurullarının bir seçim gibi ekonomiyi etkilemeye başladığına da dikkat çekti. Yıllardır her partinin gündeminde olan Kamu Reformu konusunu da gündeme geitren Günay Çerkez “Şimdiki hükümetin de gündemindeydi ama ses-seda yok” şeklinde konuştu.

www.kibrissondakika.com

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz