Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.31 Mart 2016 Perşembe, 16:37

Çetnik lider Seselj’in beraat kararına tepki

Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinde, savaş suçu ve insanlığa karşı suçtan yargılanan Çetnik lider Seselj hakkındaki beraat kararına Bosna Hersek ve Hırvatistan tepki gösterdi.Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin, harp suçu ve insanlığa dirlik suçtan yargılanan Çetnik lider Vojislav Seselj dirlik aklanma sonucu vermesine Bosna Hersek ve Hırvatistan tepki gösterdi.

Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdic, düzenlemiş olduğu matbuat toplantısında, Seselj dirlik sunulan sonucu şaşkınlıkla karşıladığını belirterek, ‘Bosna Hersek’te yaşananların planlanmasına şahsen katılmış olduğu müdellel birinin başıboş bırakılmasını anlayamıyorum.’ ifadesini kullandı.

‘Karar sıkılma verici’

Hırvatistan Başbakanı Oreskovic de gazetecilere icra ettiği açıklamada, sonucu ‘utanç verici’ yerine nitelendirdi.

Seselj dirlik sunulan kararın, Lahey’deki duruşma ve savcılığın yenilgisi bulunduğunu kail Oreskovic, ‘Umuyorum Sırbistan bu karara tepkime gösterecektir. Çünkü AB’ye revan yol, akıllıca yoldur. Umarım komşularımız, gerektiği üzere davranacaktır.’ biçiminde konuştu.

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Miro Kovac ise bağlanmış açıklamasında, kararın ‘hakaret niteliğinde’, başkaca sulh döneminin devamı düşüncesince dokuncalı bulunduğunu vurguladı.

Kaynak: AA

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz