31.8 C
Lefkoşa
29 Temmuz 2021 Perşembe

Çin’de en yetkin isim dünya genelinde salgının ne zaman biteceğini açıkladı

Salgın ABD ve Avrupa’yı ele geçirmeye başlamışken virüsün ana kıtası Çin’den her gün daha umutlandıran haberler gelmeye başladı.

SARS KAHRAMANI BİLİM İNSANI DÜNYA GENELİNDE SALGININ BİTECEĞİ ZAMANI AÇIKLADI
Çin’in corona virüs uzmanı ve 2003 yılında SARS salgınını ilk keşfeden bilim insanı olan Zhong Nanshan salgının dünya genelinde haziran ayında sona ereceğini açıkladı.

Nanshan, Çin’deki vakaların çoğunun asemptomatik (normalden az belirtinin olduğu veya hiç semptoma sahip olmayan) hastalar olduğunu belirtti.
Nanshan, iyileşen hastalar arasında yeniden enfeksiyona yakalanma oranının da hızla düştüğünü ifade etti.

HUBEİ’DE AYLAR SONRA EN DÜŞÜK VAKA SAYISI
Aylardır karantinada olan corona virüs pandemisinin merkez üssü Hubei, aylar sonra ilk kez en az sayıda yeni vaka bildirdi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu dün yaptığı açıklamada Çin anakarasında yalnızca 15 yeni vaka olduğunu bildirdi. Veriler Çin’den bu hafta boyunca gelen yeni vaka sayılarının ciddi bir şekilde düştüğünü gözler önüne seriyor.

Bu vakaların altısı denizaşırı ülkelerden gelen hastalar yani Çin’de lokal olarak bulaşmadı. Koronavirüs pandemisinin Aralık ayında başladığı Hubei eyaleti, dün yalnızca sekiz yeni vaka bildirdi.

Bu salgın başladığından bu yana Hubei’den rapor edilen en düşük vaka sayısı.

Bundan sadece bir veya iki ay önce günde yaklaşık 2 bin yeni vaka bildirildiği göz önüne alındığında, Çin anakarasından gelen günlük yeni vaka sayılarındaki düşüş çarpıcı bir detay…

Çin’den bildirilen son veriler 80 bin 793 vaka ve 3 bin 169 ölüm. Toplam vaka sayısında 62 bin 793’ü iyileşti ve hastanelerden taburcu edildi.

CORONA VİRÜS HASTANELERİ HEPSİ KAPATILIYOR
Pekin hükümetinin virüs salgınını durdurmak adına en önemli hamlelerinden biri hızla inşa edilen sağlık merkezleri ve hastanelerdi.

Wuhan’da sergi merkezleri spor salonları birer hastaneye dönüştürüldü. Çin Wuhan’daki geçici corona virüsle mücadele hastanelerini kapatma kararı aldı.

Hükümet kaynaklı yayın grubu Paper’ın haberine göre; Pekin yönetimi virüsün sıfır noktası Wuhan’daki geçici hastaneleri kapatma kararı aldı.

Virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bini geçti. Dünya genelinde enfekte olan insanların sayısı da 113 binin üzerinde…

HÜRRİYET

Ana Sayfa DÜNYA Çin'de en yetkin isim dünya genelinde salgının ne zaman biteceğini açıkladı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

TÜRKİYE KOVİD-19 GENEL DURUM /28 TEMMUZ 2021 ÇARŞAMBA

28 Temmuz 2021 corona virüs tablosu: 76 can kaybı, 22 bin 291 yeni vaka Türkiye'nin 28 Temmuz 2021 günlük corona virüs tablosu açıklandı. Türkiye'de son 24...