4 C
Lefkoşa
24 Ocak 2021 Pazar

Çıplak yatmanın faydası çok

Fakat aslında çıplak uyumak bizler için en iyi şey. Rahatlığının yanında kesinlikle sağlık açısından pek çok yararı var. 2012’de yapılan bir araştırmaya göre Amerika’da sadece %8’lik bir kesim kıyafetleri olmadan yatıyor.

İşte şimdi size bu oranı dünya çapında arttıracak sebepler;

Uykunuzu Daha iyi Alırsınız

Çıplak Yatmanın 7 Akıl Almaz Faydası
Amerikan Uyku Akademisi’nin yaptığı açıklamaya göre uyuduğunuz zaman vücudunuz sıcaklığını doğal bir şekilde düşürüyor. Pijama giymek ise bu sıcaklığı maalesef engelliyor. Doğal sıcaklığınızın düşmesi genel olarak uyku kalitenizi de etkiliyor. Bu sebeple çıplak yatanlar daha iyi uyuyor.

Cinsel organlarınız hava alıyor

Çıplak Yatmanın 7 Akıl Almaz Faydası
Kadınlar üzerine araştırmalar yapan doktor Jennifer Landa’ya göre cinsel organlar çok fazla kapalı kaldıklarında çeşitli bakterilere bayram oluyor. Bu sebeple çıplak yatmak cinsel organınızın havalanması, kuru kalması ve sağlıklı olması için önemli.

Daha seksi hissedersiniz

Çıplak Yatmanın 7 Akıl Almaz Faydası
Çıplak yatmak kesinlikle seksi bir şey ve genel olarak çıplak yatan insanlar daha çok seks yapıyorlar. Bu özellikle sabah seksleri konusunda doğrulanmış bir şey.

Öte yandan pijama giymek ve pijamalarla uyanmak insan psikolojisini seksten uzaklaştırıyor.

Kilo verdirir

Çıplak Yatmanın 7 Akıl Almaz Faydası
Çıplak yatmak kilo verdirip kolestrolün düşmesini sağlıyor. Geceleri çıplak uyurken vücudunuzda hormonlar daha hızlı çalışıyor ve cortisol seviyelerinizi düşürüyor. Cortisol seviyeleri düştükten sonra vücudunuz bunları arttırmak için çabalıyor ve sizi ertesi güne hazırlıyor. Bu da daha enerjik olmanızı sağlıyor.

Aynı zamanda bu kilo verdirten bir durum.

Her sabah duş almak zorunda olmazsınız

Çıplak Yatmanın 7 Akıl Almaz Faydası
Eğer sabah insanı yoran bir şey varsa o da duş almak zorunda olmak. Eğer çıplak uyursanız bunu yapmak zorunda değilsiniz. Araştırmalara göre çıplak uyuyanların vücudu gece boyunca daha serin olduğu için saçları ve vücutları daha az yağ üretiyor. Bu terlememeye bağlanıyor, yani terlemediğiniz için saçınız yağlanmıyor ve daha fazla dayanabiliyor.

Genel olarak daha kolay

Çıplak Yatmanın 6 Akıl Almaz Faydası
Pijamasız yatmak daha kolay ve daha pratik. İki saat pijamaları giyeceğinize, arayacağınıza direkt yatağa girip uyuyorsunuz. Tembelce gelebilir fakat her tembelce yapılan şeyin kötü sonuçları olmasına gerek yok.

Kaynak: http://elitedaily.com/life/sleeping-naked-scientifically-good-for-you/949371/

Ana Sayfa Genel Çıplak yatmanın faydası çok

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KIBRISLI TÜRK YÖNETMEN FEHMİ ÖZTÜRK’ÜN İKİ FİLMİ İSTANBUL MODERN’DE

Kıbrıslı Türk Yönetmen Fehmi Öztürk’ün aile üçlemesinin ilk filmi “Free Fun” ve ikinci filmi “Bir Annenin Sonatı” İstanbul Modern’de 26-27 Ocak’ta ücretsiz olarak gösterime...