9.8 C
Lefkoşa
27 Kasım 2021 Cumartesi

Çocuklarda Kahvaltı Öğünü ve Sağlıklı Yaşamın Önemi

Çocukların güne kahvaltı öğünü ile başlaması, bedensel ve zihinsel sağlıklarına katkı sağlayabilmektedir. Ancak, unutulmamalıdır ki besin değeri düşük, yüksek yağ ve rafine karbonhidrat / şeker içeren kahvaltılar faydadan çok zarar sağlayabilmektedir.  Çocukların güne sağlıklı bir kahvaltı öğünü ile başlamasının neden bu denli önem arz ettiğini gelin birlikte inceleyelim;

Okul çağı çocukları, sabah kahvaltı yapmadıkları takdirde, okulda konsantrasyon problemi yaşayabilmekte ve bunun neticesinde, performansları olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Bununla birlikte, sabah kahvaltı öğününü atlayan çocukların, gün içerisinde fast-food ve paketli gıda tüketimine daha meyilli olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum ise, obezite başta olmak üzere, diyabet, endokrin (hormonal sistem) bozuklukları gibi birçok hastalığın oluşumuna davetiye çıkarabilmektedir.

Yetişkin dönemde oluşabilecek hastalıkların zemini de çocukluk çağında atılıyor…

Genellikle yetişkin dönemde karşımıza çıkan; kalp ve damar hastalıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, kanser, karaciğer yağlanması, akciğer hastalıkları, sinir sistemi ve psikolojik rahatsızlıklar gibi hastalıklar zeminlerini çocukluk çağında hazırlıyor. Başka bir deyişle, çocukluk çağında besin değeri düşük, yüksek yağ ve rafine karbonhidrat / şeker içeren gıdalar ile beslenen ve obezite sorunu yaşayan çocukların, yetişkin dönemde yukarıda bahsi geçen hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. Bu nedenle, bu hastalıkları önlemek için uygulanabilecek en doğru yöntem, çocuklarımıza sağlıklı beslenmeyi ve aktif yaşamı teşvik etmektir. Çocuklarımıza bu alışkanlıkları kazandırmaya, günün en önemli öğünü olan kahvaltı ile başlayabiliriz. Ancak, çocukların en fazla ebeveynlerini örnek aldığını unutmamalı ve onları teşvik etmek adına sizlerin de kahvaltı alışkanlığı kazanmanız gerektiğini farkında olmalısınız.

 

Ebeveynlerin beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıkları çocukları etkiliyor…

Çocuklar, öğrenmeye ve gözlemlenen davranışları uygulamaya en açık yaş grubudur. Beslenme de dahil olmak üzere, birçok alışkanlık bu yaşlarda edinilir. Bu nedenle, örnek olma açısından ailelerin değişime kendi alışkanlıklarından başlaması önem taşımaktadır. Eğer anne ve babanın kahvaltı alışkanlığı yoksa, çocuğun da aynı davranışı sergilemesi yüksek ihtimaldir. Ebeveynlerin kahvaltı alışkanlıklarının, çocuklar üzerinde yarattığı etkiyi araştıran bir çalışmayı detaylı bir şekilde inceleyecek olursak;

2018 yılında yayınlanan bir çalışma, ebeveynlerin ve çocukların kahvaltı alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi araştırdı. Bununla birlikte, kahvaltının kilo artışı üzerindeki etkisini de değerlendirdi. 1.5 yaşındaki, 46.663 katılımcı, 12 yıl boyunca yapılan anketler doğrultusunda izlendi.

 

Bu çalışma, ebeveynlerin ve çocukların kahvaltı tüketimi arasında belirgin bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Özellikle,

  • Her iki ebeveynin de kahvaltı yapmadığı ailelerde, çocukların kahvaltı öğününü daha sık atladığı gözlemlendi.
  • Kahvaltı yapmayan çocukların, daha yüksek kiloya sahip olduğu ve dolayısıyla, obezite sorunu yaşamaya daha meyilli oldukları görüldü.

Peki, çocuklar için sağlıklı bir kahvaltı tabağında hangi besinler bulunmalı?

Çocukların kahvaltıları her besin grubunu dengeli ve sağlıklı bir şekilde içermelidir. Bu besinlere örnekler verecek olursak;

  • Protein (yumurta, süt, peynir, yoğurt, kefir)
  • Karbonhidrat (ekmek, yulaf, meyve, sebze, pekmez, bal)
  • Yağ (zeytin, zeytinyağı, çiğ kuruyemiş, tahin, avokado)

 

Tercihen çocukların, yukarıdaki besinleri içeren zengin ve sağlıklı bir kahvaltı tabağı ile beslenmesini öneririz. Ancak çocuğunuz sabahları kahvaltı yapmakta zorlanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda, kahvaltı alışkanlığı kazandırmaya, ilk olarak sıvı formdaki sağlıklı içecekler tüketmesini sağlayarak başlayabilirsiniz. Örneğin; hem gözüne hem de damak tadına hitap edecek bir smoothie tarifi ile kahvaltı alışkanlığını kazandırmayı deneyebilirsiniz. Her sabah sağlıklı bir smoothie ile güne başlama alışkanlığını kazandırdıktan sonra ise, katı yiyeceklerden oluşan eğlenceli bir kahvaltı tabağı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Hazırlayacağınız içeceğin içerisine her besin grubundan bir besinin bulunduğundan emin olmanızı öneririm.  Örneğin; protein grubundan süt veya kefiri, karbonhidrat grubundan yulaf veya meyveyi, yağ grubundan ise çiğ kuruyemiş veya tahini ekleyebilirsiniz.

Örnek bir Smoothie tarifi verecek olursak;

Muz & Fıstık Ezmesi & Kakaolu Smoothie

Malzemeler: 1 küçük boy muz, 1.5 su bardağı süt / kefir, 1 yemek kaşığı yulaf, 1 tatlı kaşığı şekersiz kakao tozu, 1 tatlı kaşığı şekersiz fıstık ezmesi ve 1 tatlı kaşığı balı blenderdan geçirip, servis edebilirsiniz.

Eğer çocuğunuz zaman sıkıntısı gibi diğer farklı sebeplerden dolayı evde kahvaltı yapamıyorsa, bu noktada yolda atıştırabilecekleri sağlıklı ve pratik tarifler hazırlamanız faydalı olacaktır.

 

Ana Sayfa GÜNDEM Çocuklarda Kahvaltı Öğünü ve Sağlıklı Yaşamın Önemi

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER / 26 KASIM 2021 CUMA

Bugünden yarın sabaha kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti tutuyor veya mücbir...