9.2 C
Lefkoşa
22 Ocak 2021 Cuma

CTP-UBP Koalisyon Hükümeti Kurmalı! Başbakan Tufan Hoca olmalı!

Seçimlerin ilk turu çekişmelerle kutuplaşmaların ekseninde devam etti. İki aday haliyle ikinci tura kaldı. Beklenen solun ve sağın en güçlü iki partisinin cumhurbaşkanı adaylarının ikinci turunda yarışması yönündeyken sağda UBP’nin adayı Ersin Tatar, solda ise bağımsız olarak seçimlere giren Mustafa Akıncı ikinci turu göğüsleyen ve yola devam eden adaylar oldu. CTP geçen seçim, deneyimli ve herkes tarafından kabul görebilecek olan Sibel Siber’e yaptığı büyük ayıbı bu defa da maalesef arkasında durmayarak CTP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Tufan Erhürman’a yaptı. Yeterli donanıma sahip, herkesi kucaklayan sempatik duruşuna rağmen Tufan Hoca da tıpkı Sibel Siber gibi sandıkta kaldı. İkinci tura doğru yol alırken her iki adayın da toplumu kucaklayıcı söylemler üretmesi beklenirken Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı’nın Türkiye üzerinden ötekileştirme ve kavga içeren söylemler üreterek kutuplaşmayı arttırıcı eylemler içerisinde propaganda faaliyetlerini yürüttüğü gözlemlendi. UBP’de birinci turdaki söylemler hakim olarak ikinci tura doğru yol almaya devam ediyor. Hal böyle olunca ikinci turda kimin sandıktan cumhurbaşkanı olarak çıkacağını büyük olasılıkla ilk turda sandığa gitmeyip ikinci turda gidecek olanlarla sandıkta kalan cumhurbaşkanı adaylarının seçmenlerinin tavrı belirleyecek…

Sandığa isteksizliğin başlıca sebebi halkın gündeminde seçimden daha önemli gördüğü konuların olması. Halk federasyon ya da iki devletli çözümün de ötesinde konulara odaklanmış durumda. Ekonomik sıkıntılar, değişmeyen sistem, kamudaki hantal yapının verdiği bıkkınlık ve “ne olacağız” belirsizliğinin getirdiği rehavetle “ne olursa olsun” düşüncesinin hâkim olması. Değişim istiyoruz. Ama seçtiklerimiz değişimden ziyade aynı sistemden nemalanma yoluna gidiyor. Seçimin hemen ardından bir genel seçim yaşanması aynı şekilde halkın katılımının daha az olduğu bir seçim sürecini beraberinde getireceği aşikar. Hal böyle olunca da seçim hükümeti kurup erken seçime gitmek yerine normal bir seçim süreci izlenmelidir. Yeni koalisyon seçeneklerini değerlendirerek hükümete devam edilmeli ve artık reformlar gerçekleştirilmelidir. Kamuda yaşanan sorunlara kesin çözüm üretirken de güçlü bir halk desteği almak gerekliliğinden hareket ederek sağın ve solun en güçlü iki partisi UBP ve CTP ortak koalisyona gitmeli, gerekirse acı reçeteyi birlikte üstlenmelidir. Aksi durumda hangi parti değişim yaratmak için çaba gösterse sol veya sağın engeline takılacaktır. Yapılacak değişimlerin halk nezdinde kabul görmesi bu iki partinin ortak hareket edecekleri bir hükümetle olacaktır.

UBP’de CTP’de halkı içine düştüğü sıkıntıdan kurtarmak ve siyasete güveni yeniden tesis etmek bağlamında ortak hareket etmek zorundadır. Aksi durumda hem cumhurbaşkanlığı süreci sıkıntılı geçecek hem de CTP solda birinci parti olma özelliğini kendisinden hemen sonra gelen partiye kaptıracaktır. Bu tehlikeleri bilerek ortak hareket etmeleri elzemdir. CTP unutmamalıdır ki kendi adaylarını ikinci kez desteklememeleri sadece Tufan Hocaya cumhurbaşkanlığını kaybettirmekle kalmamış, bağımsız görünen fakat gönlü TDP’den yana olan Mustafa Akıncı’nın ikinci tura kalma zaferinin TDP hanesine yazılmasına da sebep olmuştur.  Nitekim TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit sosyal medya hesabı üzerinden tam da bu tezimi destekleyen paylaşım yapmıştır. Cemal Özyiğit paylaşımında;

“Dünkü sonuçlardan herkesin çıkaracakları vardır. Ben öncelikle bu zor şartlarda seçimde görev alan, TDP’ye yakışır şekilde kendi desteklediğimiz adayı onurlandıran partililerime çok teşekkür ederim. İlk turda Kıbrıs Türk Halkı, farklı adaylar nezdinde iradenin burada olduğu mesajını güçlü bir şekilde vermiştir. Önümüzdeki Pazar günü ise bu mesaj tek bir aday üzerinden verilecektir ve bu halk Mustafa Akıncı’yı seçerek kendi kimliğine ve demokrasisine yapılan tüm müdahalelere kocaman bir cevap verecektir. Bundan en ufak bir tereddüttüm yoktur.”

paylaşımıyla ilk turda CTP’den Mustafa Akıncı’ya kayan oyları da kendi hanesine yazdığını göstermiş, solun en güçlü partisi görünen CTP seçmeni bu paylaşımın altında ağır ithamlarla eleştirilere maruz kalmıştır. Sadece bununla da yetinilmemiş, aynı zamanda sosyal medya paylaşımı yapan Mustafa Akıncı’nın seçmen kitlesi CTP’ye ve CTP seçmenine öyle ağır hakaretler içeren cümleler kullanmıştır ki bunları burada yazmaya elim gitmiyor. Hal böyle olunca hem solda bölünme hem de CTP’nin solun en güçlü partisi olma durumu risk altına girmiştir. Kuşkusuz ki Mustafa Akıncı’nın seçimi kazanması TDP’yi solda birinci parti olma yolunda ilerletecek, ilerleyen süreçte Mustafa Akıncı’nın ince dokunuşlarıyla TDP’nin başına Cemal Özyiğit’in ardından planladığı kişiyi getirmesiyle daha da zirveye tırmanmasını sağlayacaktır. CTP kendisini bekleyen tehlikeyi gözlemleyerek ya seçmen kitlesini ikinci turda serbest bırakacak ve UBP ile elini taşın altına koyarak seçim sonrası ortak hükümet formülünü deneyecektir. Ya da ikinci kez kendi çıkardığı adayı desteklememenin de verdiği hezimetle soldaki liderliğini TDP’ye devredecektir.

UBP birinci turda elde ettiği başarıyı hiç kuşkusuz ki sadece kendi partisindeki kitle seçmene değil, diğer partilere de gönül veren, fakat cumhurbaşkanlığı seçiminde Ersin Tatar’a destek sunan seçmene borçludur. Küskünlükleri, kırgınlıkları ve kavgaları bir nebze başka döneme erteleyen UBP seçmeni ikinci tura daha da kenetlenerek gidecektir. Fakat ikinci turda sadece kendi oyları cumhurbaşkanı olmaya yetmeyeceği gibi, koalisyon hükümetini deviren HP’nin hükümetten çekildim demesine rağmen çekilip çekilmeyeceği belirsizliği ve ikinci turda cumhurbaşkanı adaylarından hangisini tercih edeceği muamması sürmektedir. Hiç kuşkusuz ki hükümetten çekilmesi HP’yi daha da gerilere götürecektir. YDP’nin net tavrı çarşamba günü belli olsa da seçmenin Mustafa Akıncı’ya oy vermeyeceği, sandığa gidenlerin Ersin Tatar’a yöneleceği, kırgınlarınsa sandığa gitmeyeceği kesin görünmektedir. Serdar Denktaş’ın Ersin Tatar’a destek sunması beklenmezken DP seçmeninin Mustafa Akıncı’ya oy vermeyeceği fakat kırgınların da sandığa gitmeyeceği görülmektedir. Hal böyle olunca UBP ya kırgınların gönlünü alacak, sağda sandığa gitmeyenleri sandığa götürmeyi başaracak yada saraya emin adımlarla yürümek için bu hamlenin yanında CTP ile emin adımlarla ortak koalisyon hükümeti kurarak cumhurbaşkanı makamına Ersin Tatar’ı taşıyacaktır. Seçimlerin bu denklemin gölgesinde geçeceği aşikarken ve seçime az bir süre kalmışken hem sağın hem de solun iki güçlü partisi iyi düşünüp siyasi geleceklerini de göz önünde bulundurarak ortak hareket etmek zorundadır.

CTP’nin seçmenini serbest bırakması ve açıkça Mustafa Akıncı’ya destek sunmaması bağlamında olası hükümet şekli “Dönüşümlü Başbakanlık” formülü ile kurgulanmalıdır. 19 Ekim sonrası Cumhurbaşkanlığı koltuğuna Ersin Tatar’ın oturmasının hemen ardından Tufan Erhürman başbakanlığında bir koalisyon hükümeti kurulmalı ve halkın arasındaki aşırı kutuplaşmaya bir an önce son verilerek iki güçlü partinin ortaklığında projeler hayat bulmalıdır. BM cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen ardından beşli görüşmeleri başlatmayı düşünmektedir. Bu görüşmeler hem Kıbrıs Sorununun çözümü bağlamında hem de Doğu Akdeniz’de Kıbrıs Türkü’nün haklarının korunması bağlamında büyük önem arz etmektedir. Ayrıca ekonomik sıkıntıların getirdiği ve halkın çözüm beklediği birçok projeye hayat vermek için sağda da solda da ortak hareket edebilme kabiliyetine sahip iki güçlü partinin hükümette olmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle ötekileştirmeyen, Türkiye Cumhuriyeti ile kavga içerisinde olmadan sıkıntılarımızı dile getiren ve toplumun ihtiyacı olan projeleri bir an önce hayata geçirebilecek cumhurbaşkanına ve başbakana ihtiyacımız vardır.

UBP cumhurbaşkanlığı seçimini riske atmamak için, CTP’de siyasi varlığını ve soldaki gücünü kaybetmemek için ortak hareket etmek durumundadır. Aksi durumda her iki parti de kumar oynayacaktır. Toplumu birleştirme bütünleştirme bağlamında da ayrı hareket etmeleri durumunda istenilen başarılı sonuca ulaşmada yetersiz kalacaklardır.

19 Ekim sonrasında halkımızı ötekileştirmeyen, hükümetle ortak çalışabilen, halkın çıkarlarını kendi çıkarlarından, koltuk sevdasından üstün tutan ve Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti ile kavga etmeyen cumhurbaşkanı ve yeni başbakanla buluşmak dileğiyle…

 

Ana Sayfa GÜNDEM CTP-UBP Koalisyon Hükümeti Kurmalı! Başbakan Tufan Hoca olmalı!

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

BAŞBAKAN SANER; ”KKTC’DE TRAFİK YÜKÜ EN AĞIR YOLLARDAN BİRİ …”

BAŞBAKAN SANER YAPIMI DEVAM EDEN GİRNE –ALSANCAK YOLU 1. ETAP PROJESİNDE İNCELEMEDE BULUNDU SANER’E  BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANI ÜNAL ÜSTEL DE EŞLİK ETTİ  Başbakan Ersan Saner,...