Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.14 Eylül 2016 Çarşamba, 15:05

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, liderler görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda açıklamalarda bulundu.” 2017’ye sarkan ucu açık bir süreç bizim hedefimiz değildir”

Akıncı, Eide’nin sözlerini değerlendirerek, Eide’nin çok yoğun bir çalışma yapıldığına, önemli ilerlemeler sağlandığına dikkat çektiğini ifade ederek, halen önemli ayrılık noktalarının olduğunu ve toprak, güvenlik ve garanti başlıklarında beyin fırtınası yapıldığını söyledi.

2016 hedefi tüm taraflarca muhafaza ediliyor

2016 hedefinin tüm taraflarca muhafaza edildiğini de söyleyen Akıncı, “önemli bir dönemeci daha geride bıraktık. Yeni bir dönemeç New York olacak. Genel Sekreter’le hem ayrı ayrı hem birlikte görüşeceğiz. 25 Eylül olarak yeniden düzenlenen tarihte bir araya geleceğiz. Benim de yapacağım başka ikili temaslar olacak. New York dönüşü Ekim ayında müzakerelere devam edeceğiz” dedi.

Akıncı şunları kaydetti: 

“Geri kalan anlaşmazlığımızın sürdüğü noktaları en aza indirmek, mümkünse tümünü halletmek, azamisini halletmek ve bu bize 5’li bir toplantının kapısını aralasın. 2016 yılı hedefini de artık güvenlik ve garantiler meselesini de, toprak düzenlemelerini tartışalım.

Riskleri herkes dillendiriyor. 2017’ye sarkan ucu açık bir süreç bizim hedefimiz değildir. Böyle bir süreç çıkmazla sonuçlanmaya mahkûmdur. Biz, ne yapıp edip haklarımızı alarak diğer toplumun da haklarını göz ardı etmeden, karşılıklı kabul edilebilir bir formülü bulabileceğiz. Çalışmalarımız bu iyi niyetle, ihtiyatlı iyimserlikle devam ediyor. Temennimiz, bunun olumlu bir sonuca ulaşmasıdır.

Kerry ve Biden’la görüşeceğiz

Akıncı, sözlerine önemli ülkelerin Dışişleri Bakanları yanı sıra, John Kerry ve Joe Biden’la da görüşeceklerini söyledi.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz