Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.07 Mart 2017 Salı, 12:00

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Bugün Toplanıyor

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugünkü toplantısında, hükümet aleyhine verilen güvensizlik önergesinin gündeme alınıp alınmamasını görüşecek.Meclis’in saat 10.00’da başlaması beklenen toplantısının sunuşlar bölümünde CTP’ye bağlı bazı milletvekilleri, TDP milletvekilleri ve Bağımsız Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı’nın 2 Mart’ta birlikte sundukları “Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Hükümeti Hakkında Güvensizlik Önergesi” isteminin gündeme alınıp alınmaması konuşulacak ve oylama yapılacak.

Toplantının gündeminde ayrıca milletvekillerinin güncel konuşmaları ve sorular bölümü de yer alıyor.Güvensizlik önergesi istemi Meclis’in dünkü toplantısında milletvekillerinin bilgisine sunulmuştu.

Bugünkü toplantıda istem onay almazsa süreç bitecek. Onay alırsa Danışma Kurul görüşme için gün belirleyecek. Görüşmeden bir tam gün sonra da açık oyla güven oylaması yapılacak.

Oylama sonucunda güvensizlik önergesi Meclis’in üye tamsayısının salt çoğunluğu ile yani en az 26 oyla kabul edilirse, Başkanlık, Bakanlar Kurulu’na karşı güvensizlik oyu verildiğini Genel Kurul’a bildirecek.

Bu durumda Başbakan, istifasını Cumhurbaşkanı’na sunacak.Ana muhalefet CTP’nin hükümet aleyhine geçen perşembe sunduğu güvensizlik önergesi dün milletvekillerinin bilgisine sunulmuştu.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz