27.6 C
Lefkoşa
30 Ekim 2020 Cuma

Cumhuriyet Meclisi genel kurulu toplandı

Genel Kurul, Cumhuriyet Meclisi Başkan Vekili Zorlu Töre başkanlığında saat 10.55’de toplandı.
Genel Kurulun gündeminde gündem dışı konuşmalar da var.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk önce bilgiye ve onaya sunuşlara yer verildi.
TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli’nin hayvan refahlıyla ilgili değişiklik yasa önerisinin ivedilikle komitede görüşülmesine ilişkin tezkeresi genel kurulda sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.
Angolemli, tezkereyle ilgili konuşmasında, yasanın geçmişte Meclis’ten oy birliğiyle geçtiğini ancak yasada bazı eksiklikler olduğunu, bu nedenle öneri sunduğunu söyledi.

ARIKLI İLE ANGOLEMLİ’NİN HAYVAN ATIŞMASI

Hüseyin Angolemli, yerinden söz alarak, yasada yer alan insanlarla ilgili tanımın düzeltilmesini isteyen YDP Milletvekili Erhan Arıklı’nın “İnsan insandır. İnsan hayvan değildir” yönündeki eleştirisini yanıtında “Hepimiz hayvanız. İnsan düşünen bir hayvandır” dedi.

Angolemli’nin kürsüden verdiği cevap Genel Kurulu güldürdü.

TOPAL’DAN İÇTÜZÜK DEĞİŞİLİK ÖNERİSİ
Genel kurulda daha sonra HP Milletvekili Hasan Topal’ın Meclis İçtüzüğü değişiklik karar önerisinin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi oy çokluğuyla kabul edildi.
Topal, Meclis’te grubu olmayanların da Meclis Başkanı seçilebilmesini öngören öneriyle ilgili konuşmasında, yasanın gerekçesinin öneride detaylı şekilde anlatıldığını söyledi.
UBP Milletvekili Dursun Oğuz, söz alarak, bu öneriye olumlu oy vereceklerini kaydetti. Oğuz, “Meclis kendi kuralları çerçevesinde eşit ve adaletli şekilde yönetilmiyor. Niye Meclisin bağımsızlığına leke sürelim?”görüşünü dile getirdi.
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın makam aracının iadesi konusuna işaret eden Oğuz, “Bazı duyumlar var. Bununla ilgili açıklama yapmalı” dedi.

DENKTAŞ
Maliye Bakanı Serdar Denktaş da konuşmasında, ivediliği olmayan kalemlerin bütçeye iadesini kendilerinin kararı olduğunu kaydetti. Dentaş, “Bu kesintiyi yapmak zorundayız. Bazı açıkları kapatmak için yatırım kalemlerinden genel bir kesinti ve bakanlıkların onayıyla yapılıyor, yapılmaya devam edecek” dedi.
Denktaş, “Bakanlıklarda bütçeler konusunda yetkimiz var. Meclis bütçesi ise daha özerk bir bütçedir. Meclis duvarını yenilenmesi için ayrılan kalemin iadesi söz konusuydu. O nedenle bu konuda başkanın da onayını aldık” dedi.

ARIKLI
YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, Meclis içtüzüğü konusundaki öneriye UBP’nin“evet” diyecek olmasını eleştirdi.
Arıklı, “Seçilmiş bir Meclis Başkanımız var. Sayın Uluçay, bizlerin oyu ile seçildi. Onu seçerken bize ‘geçici olarak seçiyoruz, protokolümüze göre başkan olarak başka bir arkadaşı seçeceğiz’ demediniz. Bunlar bizim sorunumuz değil. Meclisi bununla oyalamayın. Angolemli bu görevi hak ediyor. Gelecek dönemde aday olursa oyum kendisindir ama bu öneriyle oyumuz hayırdır” şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTEDEN ATILANLARA AF
Genel Kurul’da daha sonra Başbakanlığın, yükseköğretim kurumlarından ilişiği kesilenlerin öğrenimlerine devam edebilmesini düzenleyen yasa tasarısı sunuldu. Tasarı, oybirliğiyle kabul edildi.
Bunun üzerine söz alan UBP Milletvekili Özdemir Berova, afla ilgili tasarıya olumlu oy vereceklerini söyledi. Berova, bakanlıktan AÖA ile ilgili ek düzenleme beklediklerini belirtti.

ÖZYİĞİT
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit konuyla ilgili söz aldı. Özyiğit, AÖA ile ilgili bir düzenleme yapacaklarını kaydetti.
İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi üyesi, CTP Milletvekili Salahi Şahiner yerine CTP Milletvekilki Fazilet Özdenefe’nin görevlendirilmesi Genel Kurulun onayına sunuldu. Karar oy birliğiyle kabul edildi.
Bilgiye sunuşlarda vekillerin yurt dışı ziyaretlerine YDP Genel Başkanı Arıklı’dan eleştiri geldi. Arıklı, yerinden söz alarak, ziyaretlerle ilgili masrafları eleştirdi.

ÖZERSAY
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bu eleştiri üzerine söz aldı. Özersay, “Kısıtlamaya gidilmesi gerekli ve ihtiyaç ama bazı konularda fırsat söz konusu. Biz bu ziyarette yarar gördüğümüzü söyledik. Birleşmiş Milletler’de yerel yönetim düzeyinde Kıbrıslı Türklerin görev aldığı realitedir. Bu bağlantıların kurulması önemli” dedi.

BEROVA: “EĞİTİM YILI BEKLENTİMDEN ÇOK KÖTÜ AÇILDI”

Bakanlığı, rutin işleri yapamamakla suçlayan Berova, “Eğitim yılı beklentimden çok kötü açıldı” dedi.

“Eğitimde nasıl güven vereceksiniz” diyen soran Berova, “Bu kadar söz verirseniz bunları eylüle kadar yapamazsınız. Biz de size bunu sorarız. Bunu yapacağımızı söylemiştik” ifadelerini kullandı.

Okul, kitap, alt yapı, öğretmen eksiklikleri olduğunu söyleyen Berova, “Bugüne kadar ihaleye çıkılmış tek bir okul yok. Tek bir proje olmaması manidar. 2019’da da eğitime bitmeyen okullarla başlayacağız” şeklinde konuştu.

ÖZYİĞİT: “10 VE 2 MİLYON 200 TL KAYIP… 10 MİLYONLA TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN TAMİRATLAR YAPILDI”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Berova’nın eleştirilerini yanıtladı.

Özyiğit, “Basında çok şeyler çıktı. Eminim herkes haberdardır. Bir kısım bilmezlikten geliyor ya da kasıtlı olarak öyle davranıyor. Bakanlığın bütçesinde TC kaynaklı 20 milyonluk tamirat, tadilat, onarım kalemi vardı. Bunun 10 milyonu kayıp. 2 milyon 200 TL’lik kitap basım kalemi vardı. O da sıfır. 10 milyonla tüm zorluklara rağmen tamiratlar yapıldı” açıklamasında bulundu.

10 milyon ve 2 milyon 200 TL’nin neden kayıp olduğunu soruşturduklarında sebebin “teknik” olarak gösterildiğini söyleyen Özyiğit, “Önümüzdeki günlerde sıkını kalkacak. Kaynaklar açıldı. Blokeler kalktıktan sonra çalışmalarımız peyder pey sürecek. Eğitimi tartışmaya başladık. Bu yıl, tartışma ve sonuç alma yılı olacak. Çocukların eğitimlerine en sağlıklı şekilde devam etmesi için de çalışmalarımız sürecek” dedi.

Özyiğit, okullar, kitap basımları, kırtasiye ve temizlik malzemesi alımları ve öğretmen istihdamı hakkında detaylı açıklama yaptı.

Okullar açıldığında öğrencilere dağıtılan ihtiyaç listesine de işaret eden Özyiğit, “Hangi okulun ambarında ne kadar kırtasiye vardı? Okul açıldığında bunlar çocuklara neden verilmedi? Bunları da araştırıyoruz” dedi.

Özyiğit, “Okullarda kayıt kabul parası diye bir işlem yoktur. Bunu velilere de söyledim. Okul müdürü okul aile birliği ile işbirliği yaparak kaynak bulabilir ama velililere para talep eden yazı göndermez” açıklamasında bulundu.

MANAVOĞLU: “AVANTAJLAR DOĞRU KULLANILMIYOR, ZENGİNLİKLERE RAĞMEN ÜLKE EKSİDE”

HP milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu ekonomik durumla ilgili konuştu.

Manavoğlu, avantajların doğru kullanılmadığını, zenginliklere rağmen ülkenin ekside olunduğunu belirtti.

Manavoğlu, “ Bu durumdan çıkmamız için el birliğiyle çalışmalıyız. Vatandaşın, ülkenin yararına olacak yasalar konusunda birlikte çalışmalıyız. Muhalefet de hükümet de tasarrufa odaklanmalı. Pek çok reformu oy birliğiyle geçirmeliyiz. Değişimi hep birlikte istemeliyiz” dedi.

UBP milletvekili Ersan Saner, “Çalışma hayatı ve ulaştırma” konusunda konuştu.

Asgari ücrete değinen Saner, “Döviz kuru edebiyatından vazgeçin. Tutmuyor. Biz daha fazlasını yapmadık diye bizi eleştirirdiniz. Bizim yaptığımızın üzerin de çıkamadınız. Ben şimdi size soruyorum: niye yapmıyorsunuz” şeklinde konuştu.

Kendi hükümetleri döneminde 7 affın hayata geçtiğini, 3’ünün yasa gücünde kararname, 4’ünün yasa ile yapıldığını kaydeden Saner, “Bize ara emri başvurusu yapılıyordu. Sizinki ekonomi içindi, bizimki değil miydi? Sosyal sigortalar konusunda kanun hükmünde kararname yaptınız ama biz vatandaşa kolaylıkları mahkemelere taşımayız, taşımayacağız” dedi.

ÇELER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeker, asgari ücretin ne kadar olması ile ilgili hiçbir zaman rakam belirtmediğini dile getirerek, daha önceki konuşmalarda iki asgari ücretli bir çiftin ev sahibi olamayacağını ve geçim sıkıntısı çekeceğini söylediğini kaydetti.

Burs tüzüğündeki maddenin değiştirilmesi gerektiği yönünde de daha önce konuşma yaptığını söyleyen Çeler, kendisinin söylemediği şeylerin söylemiş gibi yansıtılmaya çalışıldığını savunarak, eleştirdi.

Ana Sayfa GÜNDEM Cumhuriyet Meclisi genel kurulu toplandı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İmo, Kapalı Maraş’ın Konya Belediyesi Ve Toki İşbirliğiyle Yeniden Yapılandırılacağı Haberleri...

“DÜNYADAN SAYGI BEKLERKEN KENDİ KURUMLARINA SAYGI GÖSTERMEYEN BİR ZİHNİYET, DÜNYAYA ARTIK KENDİ KENDİMİZE DE SAYGI DUYMADIĞIMIZI TEYİT ETMEKTEDİR” Lefkoşa, 30 Ekim 20 İnşaat Mühendisleri Odası...