16.3 C
Lefkoşa
20 Ekim 2021 Çarşamba

DAÜ-SEN: “Öğrenciler sınırlarda ciddi sorun yaşıyor”

Doğu Akdeniz Üniversitesinden yapılan açıklama:

“Ülkemizin ciddi ekonomik ve sosyal sıkıntılar yaşadığı bir dönemde üniversitelerin önemi daha da artmaktadır. Ülkemiz açısından uluslararası öğrenciler büyük önem taşımaktadır. Ancak Polis Muhacereti’nin ve hükümetin bu önemin tam olarak farkında olmadığını üzülerek görmekteyiz.

Daha önce İstanbul ve Larnaka üzerinden ülkelerine gönderilen Filistinli ve Ürdünlü öğrencilerin bir kısmı dün de yine Larnaka üzerinden ülkelerine gitmek için sınırı geçmeye çalışmışlardır. Bu gençlerle birlikte COVID-19 Pandemisi nedeniyle ülkede bulunan akrabaları da ülkelerine gitmeye çalışmışlardır. Ancak öğrencilerimiz sınırlarda uzun süre bekletilmiş, kötü muamele görmüşlerdir. Aylardır ülkelerine gidemeyen ve ailelerinden uzak, gurbette kalan bu gençlerin vatanlarına kavuşması için çok sayıda ülkenin çok sayıda diplomatı ve siyasetçisinin uğraşı sınırdaki kötü muameleyle olumsuz bir algıya dönüşmüştür. Gençlerin vatanlarına ve ailelerine kavuşması için düzenlenen uluslararası insani bir operasyonda dahi bürokrasi tüm hantallığı ve evrağın arkasında insanı görememe hatasıyla karşılaşmıştır.
Üniversitelerimizin tanıtım için harcadığı çabalar bu tür eylemlerle anlamsız hale gelmektedir.

Polis Müdürlüğü ve Hükümete en başta olmak üzere YÖDAK ve Eğitim Bakanlığı’na çağrımızdır:
Öğrencilerimize düzgün, hızlı ve adil davranılması için gereğini yapınız.
İnsani operasyonlarda bürokrasiyi tümden yok ediniz.
Muhaceret ve vize işlemleri için bürokrasiyi azaltınız.

DAÜ-SEN

Ana Sayfa EĞİTİM DAÜ-SEN: “Öğrenciler sınırlarda ciddi sorun yaşıyor”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER / 18 EKİM 2021 PAZARTESİ

Bugünden yarın sabaha kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti tutuyor veya mücbir...